Normalizacija izvajanja očesnih operacij in pregledov

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ob ponovnem začetku oftamoloških operacij bo še vedno potrebna previdnost.

 

V času epidemije z novim koronavirusom so oftamologi izvajali le nujne preglede in posege. Že od začetkov epidemije na Kitajskem je namreč znano, da so oftalmologi zaradi bližine zdravnika in bolnika med pregledom med najbolj ogroženimi za prenos okužbe z bolnika. Prvi kitajski zdravnik, ki je opozoril na novi virus in je kasneje zaradi okužbe tudi umrl, je bil oftalmolog. Na srečo pri nas med oftalmologi ni bilo niti ene okužbe. Glede na to, da se epidemija novega koronavirusa v Sloveniji počasi umirja, se je pričelo tudi izvajanje nenujnih pregledov in posegov. Zaradi ugodne epidemiološke slike pa marsikdo pozablja na potrebno previdnost in zaščitne ukrepe, ki so še vedno v veljavi. O tem, kaj si je ob obisku očesnega zdravnika pomembno zapomniti, smo se pogovarjali z oftalmologoma dr. Petro Schollmayer in prof. dr. Markom Hawlino, ki vodita očesni kirurški center HAWLINA&SCHOLLMAYER v Portorožu.

 width=

Ste v vašem centru v Portorožu že pričeli z delom? Kaj je potrebno vedeti ob obisku oftalmologa?

Da, z delom smo pričeli, opravljamo že vse vrste pregledov in operacij. V začetku smo pričeli skrajno previdno, z zelo razredčeno frekvenco pregledovanja bolnikov, zdaj pa se zelo postopoma vračamo proti običajnim številkam. Seveda pa pri tem strogo spoštujemo ukrepe, s katerimi bolnikom zagotavljamo čim varnejšo obravnavo. Predvsem bo potrebno še dolgo uporabljati zaščitno opremo, tu imamo v mislih predvsem maske, ter upoštevati priporočeno higieno rok in distanciranje. To pomeni, da bomo poskušali, kolikor je le mogoče, zmanjšati kontakte in obdržati primerno varnostno razdaljo med bolniki.

 

Kaj so vaši napotki pacientom za preprečitev okužbe?

Zelo pomembno je, da se pacienti obnašajo odgovorno in ne prihajajo na preglede bolni, oz., da ne zamolčijo stikov z okuženimi. Vsak pacient bo pred naročenim pregledom prejel klic, s katerim se bo preverjalo, ali je zdrav ter, da ni bil v stiku s kom, ki je bil okužen s koronavirusom v zadnjih dveh tednih. Nujno je, da vsak pacient pride k nam z zaščitno masko. Ob prihodu bo vsakemu pacientu sestra dala navodila o vedenju med obiskom. Vsakomur bo ob prihodu izmerila temperaturo in mu ponudila sredstvo za dezifekcijo rok. Prav tako bo sestra pred in po vsaki obravnavi natančno razkužila vse površine, ki se jih pacient med obravnavo dotakne. Vsekakor pa je pomembno tudi to, da na pregled pridete točno ob določeni uri in ne prej, ker je potrebno, da so čakalnice čimbolj prazne.

 

Kaj pa, če je potrebno med samo obravnavo vseeno počakati, na primer medtem ko dobite kapljice za širjenje zenic? Kako pacientom zagotavljate, da ne bodo čakali v zaprtem prostoru z drugimi?

Zagotoviti je potrebno dovolj veliko razdaljo med pacienti. Pri nas npr. pacienti na pregled ali med posameznimi postopki obravnave lahko počakajo v atriju, kar praktično izniči možnost okužbe ob upoštevanju distanciranja ter higiene rok. V zaprtih prostorih je potrebno zagotoviti pretok zraka. Japonske študije so namreč pokazale, da drobne kapljice z virusom zunaj ali v prepihu hitro “odletijo”, torej ne lebdijo v zraku okrog nas. Pri nasi imata tako čakalnica kot tudi ambulanta dostop do atrija. Tako lahko prostore ves čas prezračujemo, bolniki pa lahko, kot sva omenila, počakajo pred pregledom zunaj, kar je v toplih mesecih tudi bolj prijetno.

 

Ste pričeli tudi že z operacijami sive mrene na zavarovalnico in kako je zdaj s čakalnimi dobami?

Z operacijami smo pričeli pred 2 tedni in vse poteka varno. Najprej bomo poskrbeli za tiste bolnike, ki imajo zelo slab vid in na operacijo oz. pregled najtežje čakajo. Vsekakor pa se bodo čakalne dobe podaljšale in bo za to potrebno razumevanje tudi s strani pacientov. V kolikor se bodo uresničile napovedi ministra Tomaža Gantarja, da bodo tudi zasebni centri dobili večje število operacij, se bodo ustrezno skrajšale tudi čakalne dobe. Mi imamo že od leta 2007 odobrenih le 160 operacij sive mrene na leto, kar bi lahko opravili v dveh mesecih. Kljub vsakoletnim prošnjam za povečanje, tudi s podporo občine, so te vedno zavrnjene. Imamo znanje in kapacitete in smo za to pripravljeni delati tudi preko delovnega časa, a žal vse to ni pomembno. Kdor se je ob delitvi programov operacij sive mrene pred kakimi 15 leti bolje “znašel”, si je zagotovil obsežno in bolj ali manj večno državno financiranje. Kdor jih je dobil malo, jih bo v tem sistemu imel večno malo. Tu kvaliteta našega dela, najmodernejše opreme iz lastnih sredstev ali konkurenčnost žal nimata prav nobenega vpliva in, dokler se sistem dodeljevanja programov ne prilagodi potrebam zavarovancev, ne bo mogoče odpraviti čakalnih dob, ki so na področju operacij sive mrene prav na Obali med najdaljšimi v državi.

 

Ste pričeli tudi z operacijami odprave dioptrije z zamenjavo leče, za katere ste specializirani in kakšne so v zvezi s tem novosti?

Da, pričeli pa smo tudi z operacijami, s katerimi se odpravi potreba po očalih, tako na daleč kot na blizu. Z najnovejšo tehnologijo intraokularnih leč imamo danes možnost zmanjšati odvisnost od očal praktično pri vseh bolnikih, tudi tistih, ki imajo pridružene očesne bolezni. Prav tako nadaljujemo z zelo uspešno metodo vstavitve dodatne lečke za odpravo dioptrije pri tistih bolnikih, ki so bili že operirani z običajno – monofokalno lečo, pa bi želeli brez očal dobro videti tako na daleč, kot na blizu. Seveda so vse te operacije nadstandardne in jih zdravstvena zavarovalnica ne krije, so pa varna in trajna investicija v kvaliteto življenja in se jih zato poslužuje vse več ljudi.

 

Je čas premora za vas prinesel tudi kaj dobrega?

Čas premora smo izkoristili za generalno čiščenje in beljenje naših novih prostorov in operacijske dvorane in nakupe najmodernejše nove opreme z Japonske. Prenavljamo tudi našo spletno stran, kjer bo vse razloženo v obliki videoposnetkov, saj si pacienti posege včasih težko predstavljajo iz tekstovnih opisov. Upamo, da se bo epidemija koronavirusa kmalu umirila, vendar pa bomo morali biti še dolgo previdni. Nošenje mask, higiena rok in distanciranje bo postala nova normalnost in lahkomiselno opuščanje teh navad nam lahko prinese drugi val okužb. Upamo, vam da bodo ti napotki v pomoč pri čimbolj varnem obisku pri oftalmologu.

 width=Oglasno sporočilo.