Kako se zaščitimo pred koronavirusom?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Italijanski minister za zdravje je v soglasju s predsednikom Furlanije Julijske krajine podpisal odredbo, ki vsebuje določbe za boj proti epidemiološkemu izrednem stanju koronavirusa in to kljub temu, da v tem predelu še ni bil ugotovljen niti en primer okužbe. Kot je znano do sedaj, je bilo v Benečiji že 25 okuženih oseb. Odlok bo veljal do 1. marca. S tem odlokom želijo preprečiti izbruh epidemije.

V Sloveniji minister za zdravje Šabeder še vedno govori, da ni razloga za preplah, čeprav je infektologinja Tatjana Lejko Zupanc opozorila, da skoraj ni več dvoma, da se bo virus pojavil tudi pri nas.

Italija je med tem povsem zaustavila dogodke na javnih in zasebnih prostorih, ključno s športnimi, verskimi in kulturnimi. Zaprli so šole, vrtce, univerze, odpovedali vse šolske izlete,

Prebivalce so opozorili tudi, kateri so nujni higienski ukrepi, da se zaščitijo pred boleznijo:

–  pogosto si umijte roke (priporočajo, da so raztopine za umivanje rok na voljo na vseh javnih mestih, telovadnicah, supermarketih, lekarnah in drugih prostorih za sestanke)

– izogibajte se tesnemu stiku z ljudmi, ki kažejo dihalne okužbe

– ne dotikajte se oči, nosu in ust z rokami

– pokrite usta in nos, če kihnete ali kašljate

– ne jemljite protivirusnih zdravil ali antibiotikov, razen če jih predpiše zdravnik

– površine očistite z razkužili na osnovi klora ali alkohola

– masko uporabljajte le, če sumite, da ste bolni ali pomagate bolnim ljudem.

Poudarili so tudi, da izdelki in paketi, prejeti iz Kitajske, niso nevarni. Prav tako virusa ne širijo hišni ljubljenčki. Ob tem opozarjajo, da če ste se vrnili iz Kitajske in imate vročino ter kašljate, pokličite svojega zdravnika ali enotno številko v sili.

Priporočajo pa tudi vsakodnevno razkuževanje regionalnih vlakov in vseh lokalnih javnih prevozov po kopnem, zraku in vodi.

Slovenski Inštitut za javno zdravje med še ne odsvetuje potnikom potovanj na Kitajsko. Slovenskim potnikom na Kitajsko priporočajo, da:

– se izogibajo živalim (živim ali mrtvim), tržnicam z živalmi in izdelkom živalskega izvora (npr. nezadostno toplotno obdelano meso),

– se izogibajo stikom z bolnimi ljudmi,

– si pogosto umijejo roke z milom in vodo ali jih razkužijo,

– pred potovanjem se cepijo proti gripi, ki je v tem času pogosta.