Ker še niste zamenjali dobavitelja, za elektriko plačujete preveč

Deli novico s tvojimi prijatelji

S pametno izbiro dobavitelja elektrike lahko letno prihranite že več kot sto evrov. Najdražja sta E3 in ECE, najcenejši pa GEN-I.

 

Epidemija koronavirusa je številne pahnila v ekonomsko stisko. Podjetja pošiljajo ljudi na čakanje, več tisoč jih je že ostalo brez dela. Pred nami so časi, v katerih bomo pozorni na vsak evro. To še posebej velja pri računu za elektriko, saj lahko potrošniki s pametno izbiro dobavitelja letno prihranijo tudi več kot sto evrov.

 

Primerjali smo majske cenike šestih dobaviteljev, ki v Sloveniji prodajajo elektriko gospodinjstvom. Ugotovili smo:

  • Najcenejši dobavitelj je GEN-I.
  • Najdražja dobavitelja sta E3 in ECE. Razlika med cenami najcenejšega in obeh najdražjih dobaviteljev na položnici za elektriko je od 23,72 do 26,17 evra na mesec.
  • Večji odjemalec E3 ali ECE, ki bo do začetka maja zamenjal dobavitelja, bi v letu dni pri GEN-I ob povprečni porabi elektrike prihranil od 210,23 do 239,54 evrov.

 

Maja bodo najvišji račun dobili odjemalci ECE, ki bodo ob povprečni porabi za elektriko plačali 51,3 evra. Sledijo jim stranke E3. Cena na njihovi položnici bo 49,47 evra. Za primerjavo: račun za elektriko, ki ga bodo prejele stranke GEN-I, trenutno najcenejšega dobavitelja v Sloveniji, bo znašal le 38,8 evrov.

 

Med večjimi igralci na trgu je ceni, ki jo ponuja GEN-I, še najbližje Petrol, ki pa je še vedno za pet evrov na mesec dražji od GEN-I. Zanimivo je, da sta ECE in E3 kot večja igralca na domačem trgu dražja od nekaterih manjših ponudnikov, ki imajo v Sloveniji tržne deleže, nižje od petih odstotkov.

 

Prihranki so še bolj izraziti na letni ravni. Za primer vzemimo gospodinjstvo, ki mu elektriko dobavlja E3. V prihodnjih dvanajstih mesecih bo za elektriko ob povprečni porabi 3,9 megavatne ure električne ure plačal dobrih 732 evrov. Če bo zamenjal dobavitelja in za maj sklenil pogodbo o naročniškem razmerju z GEN-I, bo ob enaki porabi letno plačal le 642 evrov, torej 90 evrov manj. Prihranek bo enak dvema položnicama za elektriko.

 

Ob večji porabi ali večji obračunski plači so seveda prihranki še večji. Ob 8,8 megavatne ure porabe bi odjemalci GEN-I za elektriko na leto plačali 1175 evrov, odjemalci ECE in E3 pa 1415 evrov oziroma 1385 evrov. Letni prihranek bi torej znašal od 210 do 240 evrov.

 

Zakaj se razlike v cenah dobaviteljev elektrike povečujejo?

V GEN-I so ob izbruhu epidemije cene električne energije za gospodinjstva in mala podjetja znižali za 15 odstotkov. »Kot prvi dobavitelj električne energije v Sloveniji smo znižali cene v času, ko so se številna gospodinjstva in mala podjetja znašla v stiski. Ljudem smo želeli vsaj malo olajšati položaj,« so poudarili v GEN-I.

 

Ostali dobavitelji temu niso sledili. Delna izjema je Elektro Maribor Energija Plus, ki je znižala cene električne energije za pet odstotkov, a je njena ponudba še vedno za skoraj osem evrov dražja od majske cene GEN-I. To jo uvršča v sredino cenovne lestvice dobaviteljev. Pri drugih dobaviteljev so se cene elektrike znižale le zato, ker sta vlada in agencija za energijo ob izbruhu epidemije odjemalce oprostili plačila dveh prispevkov, ki sta sestavni del računa za elektriko.

 

Junija ju bodo ponovno morali plačevati, zato se bodo cene na položnicah spet nekoliko dvignile. A to ne bo spremenilo razmerij med največjimi dobavitelji. Med njimi bo še vedno najcenejši GEN-I, najdražja pa ECE in E3. Junija bodo njuni odjemalci za elektriko plačevali od 62 do 64 evrov. To je od sedem do devet evrov več, kot bodo plačevali odjemalci GEN-I.

 width=