Koronavirus in oko

Deli novico s tvojimi prijatelji

Koronavirus se lahko širi tudi preko oči

 

Novi koronavirus SARS-CoV-2 povzroča bolezen dihal, imenovano CO VID-19. Ker se lahko novi koronavirus prenaša tudi preko oči, smo se za razlago in nasvete pogovarjali z oftalmologoma iz OKULISTIČNEGA CENTRA HAWLINA&SCHOLLMAYER: profesorjem dr. Markom Hawlino in dr. Petro Schollmayer.

 width=Kakšne so možnosti prenosa okužbe?

Bolezen se širi s kapljicami, ki nastanejo, ko bolni kašljajo ali govorijo in lahko “letijo” po zraku do vsaj dveh metrov. Te kapljice vdihnete skozi usta ali nos, lahko pa vstopijo tudi skozi sluznico vaših oči.

Okužite se lahko tudi tako, da se dotaknete nečesa, kar ima kapljice z virusom na sebi – na primer mize, telefona ali kljuke – in se nato dotaknete vaših sluznic, bodisi ust, nosu ali oči.

Poleg tega se lahko bolezen širi tudi preko solz z rok ali na površine, kjer so solze pristale.

 

Kakšni so vaši napotki za preprečitev okužbe?

Kot slišimo dandanes vsak dan, je zelo pomembno, da vedno kašljate v rokav ali robec in držite “varnostno razdaljo” med ljudmi vsaj 2 metra. Ker si kapljice z virusom lahko prenesete na sluznice tudi z rokami, svetujemo, da se čim manj dotikate obraza. Dotikanju oči in nasploh obraza se je težko povsem izogniti. Vsi to počnemo povsem nezavedno. Zato je potrebno na to nezavedno dotikanje oči usmeriti svojo pozornost in se zavedno ustaviti vsakokrat, ko nas zamika, da bi si pomencali oči. Če začutite srbenje ali draženje oči, uporabite čist papirnat robček, ki ga po uporabi varno zavržete. Če se morate iz kakršnegakoli razloga dotakniti oči – tudi za uporabo očesnih zdravil – si roke pred in po uporabi dobro umijte z milom in vodo.

 

Kakšni so vaši nasveti za tiste, ki nosijo očala ali kontaktne leče?

Ugotovili so, da se uporabniki kontaktnih leč pogosteje nezavedno dotikajo oči, zato je pomembno zavestno preprečevati dotikanje oči. Svetujemo še bolj temeljito higieno rok pred in po vsakem rokovanju z lečami. Če kontaktne leče uporabljate le občasno, je bolj varno uporabljati enodnevne kontaktne leče, ki jih po vsaki uporabi zavržete, kot mesečne ali 14 dnevne kontaktne leče. V kolikor je mogoče, svetujemo, da v tem času namesto kontaktnih leč raje nosite očala. Očala tudi do neke mere ščitijo oči pred okužbo, vsekakor pa ne popolnoma. Če si morate popraviti očala, je bolje, da namesto prstov uporabite papirnat robec ali blago, ali pa si pred tem temeljito umijete roke. Priporočljivo je tudi redno čiščenje očal z milom in vodo. Če ste v stiku z okuženimi pa so potrebna posebna zaščitna očala.

 

Lahko koronavirus prizadane tudi oči?

Koronavirus lahko povzroči rdeče oko (strokovno konjunktivitis), vendar le redko – pri približno 1% do 3% obolelih. Če vidite nekoga z rdečimi očmi, to torej še ne pomeni, da je okužen s koronavirusom. Svetujemo, da se v primeru rdečega očesa o tem posvetujete po telefonu z vašim osebnim zdravnikom, ki vam bo v nekaterih primerih svetoval še telefonski posvet z očesnim zdravnikom. Nikakor pa družinskega ali očesnega zdravnika ne obiskujte brez vnaprejšnjega telefonskega posveta. K sreči koronavirus ne povzroča hujših vnetij oči in konjunktivitis pri okuženih bolnikih ne potrebuje posebnega zdravljenja.

 

Kakšna so navodila glede očesnih pregledov ter posegov/operacij?

Na podlagi navodil NIJZ in Vlade RS, so bile odpovedane vse nenujne operacije in pregledi, tudi na področju oftalmologije. Vendar pa se očesna poškodba ali bolezen, ki zahteva takojšnjo obdelavo, lahko pripeti tako zdravim kot tudi okuženim.

Na podlagi navodil Razširjenega strokovnega kolegija za oftalmologijo je vsak javni zavod ali zasebni oftalmolog dolžan na svoji spletni strani objaviti kontaktno telefonsko številko za posvet s svojimi pacienti. Tudi za nujne primere in posege je potrebna najprej telefonska konzultacija s svojim oftalmologom, ki vas najbolje pozna in bo presodil nujnost napotitve v vstopni urgentni center. V kolikor svojega oftalmologa nimate, za konzultacijo pokličite najprej svojega družinskega zdravnika, ki vam bo dal ustrezne informacije in vas v primeru nujnega stanja napotil v najbližji vstopni urgentni center. Nato obvezno najprej telefonsko kontaktirajte ta center, kjer vam bodo dali natančna navodila. Pri tem je zelo pomembno, da jih obvestite o eventuelnih prehladnih znakih ali nedavnih potovanjih oz. stikih z osebami iz ogroženih področij.

Upamo, da vam bodo ti napotki pomagali ter vam želimo, da ostanete zdravi.

 width=Oglasno sporočilo.