Nova tabla, ki označuje najvišjo izmerjeno gladino morja v Piranu

Deli novico s tvojimi prijatelji

Piran ni izjema, ko se zaradi povečanih padavin in drugih dejavnikov morje prelije čez obalo ter poplavlja nižje ležeče predele. Med njimi so na žalost naseljeni deli obale. Po podatkih Informacijskega sistema za poročanje o nesrečah in intervencijah (SPIN) je bilo v obdobju od 1. 9. 2019 do 15. 9. 2020 na območju Občine Piran zabeleženih veliko intervencij. Priča smo bili 35 dogodkom nevarnosti poplavljanja morja zaradi visokega plimovanja. Imeli smo štiri močne poplave, ko so meteorne vode poplavile dele Pirana. Med 17. in 19. novembrom lani smo bili priča obsežnim poplavam, ko je bilo poškodovanih približno 200 poslopij. Takšne poplave puščajo za seboj veliko gmotno škodo.

 

Občina Piran in Civilna zaščita sta se v omenjenem obdobju skupaj z gasilci hitro odzvali ter ukrepali. V enem dnevu sta v skupni akciji razdelili več kot 2000 protipoplavnih vreč, naslednji dan pa so dokupili še dodatnih 1000 vreč, ki so zelo hitro pošle. Gasilci v Izoli in Piranu so samo v enem večeru opravili več kot 60 intervencij. Po podatkih Arsa je bila takrat najvišja zabeležena višina morja na merilni postaji v Kopru s 373 centimetri najvišja od novembra 1969.

 

Eno izmed koristnih orodij za preventivo pri napovedovanju dviga morske gladine je zagotovo tabla, ki označuje gladino morja in opozarja prebivalce na nevarnost razlitja. »V Občini Piran pozdravljamo namestitev oznake, ki opozarja in ozavešča, do kod je segal vodostaj ob najvišji izmerjeni gladini in poleg tradicionalnih načinov obveščanja opominjala na nevarnost povodenj v Piranu«, so povedali na piranski občini. Nameščena je pred Akvarijem Piran.

 width=

Namestitev table v Piranu na Kidričevem nabrežju 4 je potekala v okviru Tedna sredozemske obale, ki jo od leta 2014 izvajata v sklopu akcij postavitve oznak Agencija RS za okolje in Komisija za hidrografijo. Namen table je jasen: obveščanje prebivalcev o visokih vodah kot naravnem pojavu, ki se ga bo treba zaradi vpliva podnebnih sprememb vedno bolj zavedati. Poleg teh aktivnosti izvajata agencija in komisija izobraževanja o poplavnih območjih rek, morja in o nastajanju jezer na kraških poljih. Pomembno si je zapomniti in ozavestiti, da voda bolj ali manj pogosto potrebuje prostor zase. Akcija se v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor šteje tudi med izvajanje ukrepov sodelovanja z javnostjo pri načrtu zmanjševanja poplavne ogroženosti. V okviru akcije je bilo nameščenih že 60 oznak visokih voda po Sloveniji. Sloj oznak je predstavljen tudi na Atlasu okolja, ki je dostopen na spletu.

 width=