Odprava očal s pomočjo očesne leče

Deli novico s tvojimi prijatelji

Nova tehnologija znotrajočesnih leč omogoča neodvisnost od očal.

 

Oftamologa, prof. dr. Marko Hawlina in dr. Petra Schollmayer, sta nam predstavila nekaj novosti na področju operativne odprave dioptrije na daljavo in bližino, ki jih opravljata v svojem okulističnem centru v Portorožu (www.hawlina.eu).

 

Mnogi menijo, da se laser uporablja za odpravo vseh težav z vidom, tudi pri starovidnosti. Je to res?

Laser se uporablja predvsem za odpravo dioptrije pri mlajših od 35 let, za odpravo starovidnosti pa so bolj primerne druge metode, npr. vstavitev znotrajočesnih leč.

 

 width=

Slika: Operacije potekajo le v kapljični anesteziji in so razmeroma kratke in brez bolečin. Po operaciji gre pacient lahko domov brez obveze preko očesa. Dr. Petra Schollmayer je mednarodno priznana kirurginja za sprednji segment očesa.

Tehnologija je zelo napredovala. Kaj so bistvene pridobitve na vašem področju?

Vsekakor smo danes dobro opremljeni in večino posegov naredimo skozi zelo majhne vstopne rane. Po operaciji se tako praktično ne vidi, da je bilo oko operirano in pacientom na oko tudi ne dajemo obvez. V našem centru v Portorožu imamo tudi najmodernejše diagnostične aparate, ki nam natančno izračunajo predvideno dioptrijo očesa. Zato so danes rezultati operacij tako dobri, da je možno operirati tudi nekoga, ki ima sicer z očali dober vid, pa želi biti od njih neodvisen. Včasih smo pri sivi mreni čakali, da se je vid precej poslabšal, preden smo se lotili posega. Ljudje zato še danes zmotno mislijo, da je potrebno, da siva mrena pred posegom “dozori”. Danes to ni več potrebno, oz. niti ni zaželeno.

 

Kakšen vid nam omogoča operacija sive mrene na napotnico?

Po operacijah na napotnico z vstavitvijo monofokalnih leč je vid dober bodisi na daljavo ali na bližino, ne pa oboje. Prav tako te leče ne odpravijo astigmatizma (laično cilindra), zaradi česar so po operaciji vseeno potrebna očala tako na daleč kot na blizu.

 

Zdaj so na voljo tudi znotraočesne leče, ki jih vgradite v oko in s katerimi lahko vrnete vid tako na daleč kot na blizu in istočasno odpravite še astigmatizem.

Res je. Med ljudmi je žal še vedno precej razširjeno mnenje, da so z multifokalnimi lečami povezane težave z bleščanjem in motnjami vida, kar je bilo predvsem posledica nestrokovno opravljenih izračunov in ostanka dioptrije, površnega “konfekcijskega” pristopa do pacientov in nekvalitetnih leč cenejših posegov, opravljenih v tujini. V zadnjem času so, zaradi uspešnosti nove generacije multifokalnih in toričnih znotrajočesnih leč in natančnosti meritev, rezultati odlični. Zato si vse več pacientov želi odpraviti potrebo po očalih. Nova tehnologija, z najnovejšimi trifokalnimi lečami in lečami s podaljšanim goriščem, vrača vid praktično na vse razdalje in korigira tudi astigmatizem. Leče so izdelane povsem individualno, za vsakega pacienta posebej, se ne spremenijo in v očesu ostanejo doživljenjsko.

 

So vsi pacienti primerni za implantacijo multifokalnih ali toričnih leč?

Ne. Za tovrstne posege niso primerni vsi, poleg tega je potrebno vedeti, da so posegi nadstandardni, podobno kot laserska odprava dioptrije, zato jih ZZZS ne krije. Ker je cilj posegov optimalen rezultat operacije brez dodatne korekcije z očali, je potrebno pred posegom res natančno pregledati vse dejavnike, ki jih potrebujemo za odločitev o optimalni znotrajočesni leči, ki najbolj ustreza potrebam samega posameznega pacienta. Čeprav se zdi, da gre za enak poseg, kot je standardna operacija sive mrene z drugačno lečo, pa temu še zdaleč ni tako. Gre za bistveno bolj kompleksen pristop in za optimalen rezultat je potrebno imeti veliko izkušenj, najsodobnejšo opremo ter si vzeti dovolj časa za bolnika, pred in po operaciji. Z multifokalnimi lečami imamo že več kot deset let zelo dobrih izkušenj, praktično odkar so prišle na tržišče. Na voljo pa so tudi leče, ki imajo optiko s t.i. podaljšanim goriščem. Rezultati so odlični in primerni zlasti za tiste, ki so npr. poklicni vozniki, kapitani ali piloti. Vsakemu pacientu se je potrebno prilagoditi in mu individualno izbrati zanj najprimernejšo lečo.

 

Kateri pacienti za operacijo z multifokalnimi lečami niso primerni?

Pri starejših je zelo pogosta starostna degeneracija makule ali rumene pege. Podobno je pri bolnikih, ki imajo napredovali glavkom. Pri teh bolnikih z operacijo ni mogoče v celoti vrniti centralnega vida. Prav tako te leče niso primerne za bolnike z boleznimi očesne površine ali zelo suhim očesom, če teh stanj pred operacijo ne pozdravimo. Za bolnike s starostno degeneracijo makule so na voljo posebne znotrajočesne leče, ki povečajo sliko in omogočajo ohranitev ostanka vida na bližino.

 

Opravljate tudi operacije dioptrije z laserjem?

Posege opravljamo v sodelovanju z dr. Marjanom Irmanom, ki ima v Sloveniji na tem področju največ izkušenj. Uporabljamo najmodernejši laser in uspehi so res dobri. Kandidati za to operacijo so navadno mlajši, kratkovidni in z astigmatizmom. Natančne meritve opravimo v Portorožu ali Ljubljani, operacijo pa v Žalcu. Najnovejše generacije laserjev omogočajo poseg, kjer se očesa praktično ne dotaknemo. Tudi komplikacij in suhega očesa je s to tehniko manj, kot pri tehniki LASIK, ki jo npr. množično opravljajo v Zagrebu.

 width=

Kaj menite o množičnem potovanju slovenskih pacientov na Hrvaško?

Danes ni niti enega strokovnega razloga, da bi naši bolniki hodili na operacije oči na Hrvaško, pa tudi cena je, upoštevajoč vse stroške in možne komplikacije, nižja v Sloveniji. Zlasti je potrebno biti previden pri agencijah, ki ponujajo “neodvisno” primerjavo cen in kvalitete centrov, ker s tem prikrito favorizirajo centre s katerimi sodelujejo.Oglasno sporočilo.