Pisma z Danske

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po več kot letu dni, sem si ogledala večerna poročila na eni od slovenskih televizij. Bila sem radovedna, če obstajajo novice, ki me preko spleta ne dosežejo in želela sem si potešiti domotožje z novicami v slovenščini.

Po nekaj minutah poročanja o grozljivem, zastrašujočem in apokaliptičnem stanju v Sloveniji zaradi koronavirusa, je sledila infografika. V ozadju je bila glasba, kot da je konec sveta, voditelj pa je naznanil, da v zadnjih 24. urah ni za posledicami koronavirusa nihče umrl ter da je na novo hospitalizirana ena oseba v državi. Sledil je prispevek o prostorski in kadrovski stiski na oddelkih intenzivnih enot, izjave bolj ali manj znanih politikov o novih ukrepih, nato je bil že čas za vreme. Po sproščenih pogovorih, ki jih imam na dnevni ravni z družino in prijatelji, ki živijo in delajo v Sloveniji, v katerih beseda skoraj nikoli več ne nanese na koronavirus, sem postala popolnoma zmedena, saj nisem več vedela, komu verjeti.

 

Na Danskem mediji seveda tudi poročajo o številu novo obolelih ter večjih izbruhih in novih pravilih obnašanja. A o številkah se poroča zelo objektivno, večina ostalih novic, povezanih s koronavirusom, pa je optimističnih oziroma vsaj ne popolnoma črnogledo naravnanih. Pred tedni je bila glavna novica ta, da so med vsemi Evropejci prav Danci najbolj zadovoljni z ukrepi in ravnanjem vlade na področju koronavirusa. Med vikendom pa je po tednu, ko na Danskem beležimo rekordna števila novo okuženih, na dveh največjih spletnih medijih na naslovnicah prevladovalo pravo slovensko vzdušje – od Rogliča, Pogačarja, pa do novega kipa Melanie v Sevnici. Šele daleč spodaj novice o koronavirusu. Kot večina skandinavskih držav, med vikendom tudi pri nas ne obveščajo o številu novo okuženih ter hospitaliziranih, tako da imamo vsaj od petka do ponedeljka lahko misli usmerjene drugam. Ena ključnih razlik na področju koronavirusa med Dansko in Slovenijo je, poleg tona poročanja o samem virusu, tudi lokalizacija. Na Danskem večino omejitev in novo sprejetih pravil uvajajo na ravni občin. Šele, ko je okužb preveč po vseh oz. po večini občin, pravila preidejo na državno raven. Pred zadnjimi lokalnimi volitvami so se župani med seboj primerjali v uspešnosti preprečevanja prometnih nesreč v njihovih občinah, zmanjšanju kriminala, številu na novo posajenih dreves ter o spremembah obdavčitev podjetij in prebivalcev njihovih občin. Pred naslednjimi volitvami lahko tako pričakujemo, da bo med glavnimi pokazatelji uspešnega županovanja v tem mandatu prav stopnja umrjlivosti ter okuženosti lokalnih prebivalcev s koronavirusom.

 

Nina Ločniškar