Obletnica potopa Titanica
Na današnji dan pred 113 leti, ob 2.18 zjutraj, so luči RMS Titanic še zadnjič utripnile in ugasnile. V temi se je krma ladje visoko dvignila, nato pa se je premec odlomil in Titanic je razpadel – ne čisto tako, kot je prikazano v Cameronovem filmu Titanic, ampak veliko bolj silovito.
V izdaji National Geographica “Titanic: Digitalno vstajenje” je predstavljen revolucionarni 3D-sken razbitine, ki je razkril, da je ladja utrpela 18 kvadratnih metrov velike raztrganine v šestih oddelkih – veliko preveč škode, da bi lahko preživela. Ti novi dokazi podpirajo stoletje staro teorijo oblikovalca Titanika Edwarda Wildinga in kažejo, kako katastrofalen je bil potop.
Prvi se je potopil premec ladje. Nekaj minut kasneje je sledila krma. Skeniranje je tudi potrdilo, kar so mnogi verjeli: Titanicovi inženirji so ostali na svojih položajih vse do konca, zato so gorele luči in delovale črpalke vse, dokler ni ladja popolnoma potonila.
Ob 2:20 zjutraj, ko se je tudi ura na ladji ustavila, se je RMS Titanic potopil v mrzle vode severnega Atlantika in s seboj odnesel skoraj 1500 duš.
1. Proračun hollywoodskega filmskega spektakla Titanic z Leonardom DiCapriom in Kate Winslet je bil večji od proračuna za gradnjo prave ladje.
2. Od štirih grandioznih dimnikov na Titanicu so delovali le trije – četrti je bil dobesedno postavljen samo za okras. Oblikovalci so verjeli, da je ladja videti bolj impresivno s štirimi lijaki.
3. Ledena gora, ki je potopila Titanic, je začela svojo pot približno tisoč let prej. Poleg tega je Titanic edina čezoceanska ladja, ki je potonila zaradi trka z ledeno goro.
4. Edini Japonec, ki je preživel potop Titanica, je bil po vrnitvi v domovino razglašen za strahopetca, ker ni umrl častno skupaj z ostalimi potniki ladje.
5. Glavni pek ladje, Charles John Joughin, je preživel lebdenje v ledeni vodi zahvaljujoč veliki količini alkohola, ki ga je popil med potapljanjem in ga je “grelo” do prihoda reševalcev.
6. Tragediji bi se lahko izognili, če bi ledeno goro opazili in poročali kapitanu le 30 sekund prej.
7. Ladja je vsak dan objavljala časopis “The Atlantic Daily Bulletin”, ki je vključeval novice, oglase, tečaje delnic, trače visoke družbe, rezultate konjskih dirk in dnevni jedilnik.
8. Le dve kabini prvega razreda sta imeli lastno kopalnico, približno sedemsto potnikov v tretjem razredu pa si je moralo zaradi osebne higiene deliti dve kadi.
9. Dedič ameriškega čokoladnega imperija Milton Hershey je imel karte za Titanic, a je zaradi poslovnega sestanka potovanje preložil.
10. Se spomnite prizora v filmu Titanik, kjer orkester igra, medtem ko se ladja potaplja? To se je res zgodilo! Glasbeniki so igrali še dve uri po tem, ko je ladja trčila v ledeno goro.