Pogosto se zgodi, da minejo tedni in tedni, vendar se stanje na tehtnici ne spremeni, kljub redni vadbi.
Preverite, ali delate najpogostejše fitnes napake:
Preveč kardio vadbe, premalo vadbe moči
Najpogostejša napaka pri hujšanju je pretiravanje s kardio vadbo. Prepričani smo, da bomo z več znoja hitreje izgubili kilograme. Tek, kolesarjenje ali veslanje – skoraj vedno se zadržujemo na kardio napravah. Ne smemo pa pozabiti na vadbo moči in krepitev mišic. Čeprav kardio vadba porabi več kalorij, vadba moči podaljša ta učinek. To pomeni, da bo telo še naprej kurilo kalorije tudi po vadbi.
Koliko kilogramov bi morali imeti za svojo višino in starost?
Pijete in jeste premalo
Mnenje je jasno – manj kot kalorij zaužijemo, manj se bomo zredili. A to je popolnoma napačno. Za učinkovito in trajno izgubo kilogramov je ključna uravnotežena in zdrava prehrana. Na vašem jedilniku morajo biti proteini, zdrave maščobe in ogljikovi hidrati. Razmerja seveda varirajo glede na spol, starost, raven telesne aktivnosti in cilje, a obstajajo določena priporočila. Običajno naj bi proteini predstavljali 10 do 35 % skupnih kalorij, ogljikovi hidrati med 45-65 % in maščobe med 20 do 35 % skupnih kalorij. Na primer, če zaužijete 2000 kalorij na dan, bi priporočila bila:
Proteini: 200-700 kalorij ali 50-175 gramov (1 gram beljakovin vsebuje 4 kalorije)
Ogljikovi hidrati: 900-1300 kalorij ali 225-325 gramov (1 gram ogljikovih hidratov vsebuje 4 kalorije)
Maščobe: 400-700 kalorij ali 44-77 gramov (1 gram maščobe vsebuje 9 kalorij)
Preveč vadite
Ena najpogostejših napak pri fitnesu je mnenje, da več kot vadimo, bodo rezultati boljši. Našemu telesu je potreben počitek, da se regenerira. S tem preprečujemo morebitne poškodbe in hkrati dosegamo boljše fitnes rezultate. Prav tako, če vadimo preveč pogosto, lahko izgubimo začetno motivacijo.