30 odstotkov več predebelih šolarjev

Pandemija je pustila za sabo številne posledice, med katerimi je tudi slabša gibalna sposobnost otrokov. Športnovzgojni karton je pokazal, da so meritve to leto desetkrat slabše kot pred pandemijo, najbolj pa sta se poslabšala vzdržljivost in koordinacija.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ker je igra zunaj, tako kot vse druge oblike telesne dejavnosti, bila leta 2020 ustavljena, so otroci in mladi preživljali preveč časa pred zasloni. To je povečalo okolje za nastanek debelosti.

Raziskovalna ekipa SLOfit v svojem poročilu navaja naraščanje debelosti med otroki, saj je delež predebelih šolarjev narastel za okrog 30 %. Šolanje preko Zooma je povzročilo, da so imeli otroci 63 % več sedenja, 30 % več telesno neaktivnih dejavnosti in le 7 % zmerne do intenzivne dejavnosti, v poročilu navaja Gregor Starc, vodja nacionalnega sistema športnega kartona.

Iz podatkov je očitno, da okolje igra pomembno vlogo na telesno sestavo. Sprožilec za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so srčno-žilne bolezni, sladkorna bolezen, debelost, rakava obolenja se še bolj napne če k temu dodamo še druge nezdrave navade. Temu pa se je seveda možno izogibati.

Kaj lahko storimo? 

Otrokom omejimo čas, ki ga preživljajo sede pred zasloni. Pomembno je, da se otroci in mladostniki gibajo vsak dan, če je možno na svežem zraku. Otroci in mladostniki (od 5- 17 let) potrebujejo vsaj 60 minut na dan zmerne do visoko intenzivne telesne dejavnosti.

Pomembno je vedeti, da otroci delajo, to, kar vidijo. Dobro bi bilo, da tudi starši povečajo svojo telesno dejavnost. Dejavnosti, ki jih družine lahko opravljajo skupaj, je veliko. Tek, hitra hoja, preskakovanje kolebnice, rolkanje, kotalkanje, vožnja s kolesom in skirojem, igre z žogo, kot so nogomet, košarka, rokomet, tenis, minigolf, badminton, rolkanje, plavanje, preizkušanje na plezalni steni, kegljanje, bovling, hribolazenje so le nekatere od številnih dejavnosti.