4 navade, ki povzročajo povišanje ravni sladkorja v krvi

Nenadna povečanja ravni sladkorja v krvi se lahko zgodijo hitreje, kot si večina ljudi misli, pogosto pa jih povzročajo vsakodnevne navade. Ko sladkor v krvi nenadoma naraste po obroku, lahko pride do padca energije, povečane lakote in dolgoročno do razvoja inzulinske rezistence ter presnovnih težav.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Presenetljivo je, da lahko običajne navade, ki jih izvajamo vsak dan, prispevajo k tem nenadnim skokom sladkorja v krvi, če nismo previdni. Zavedanje teh skritih sprožilcev lahko bistveno pomaga pri ohranjanju stabilne ravni sladkorja v krvi.

1. Pomanjkanje spanja

Pomanjkanje spanja lahko poviša sladkor v krvi, saj ovira sposobnost telesa, da učinkovito uravnava glukozo. Manj spanja zmanjša občutljivost na inzulin, kar otežuje odziv celic na inzulin, zato raven sladkorja v krvi naraste. Ko se ne spočijemo dovolj, telo proizvaja več kortizola, hormona stresa, kar lahko povzroči povečanje sladkorja v krvi. Slab spanec prav tako zmanjšuje občutljivost na inzulin, zaradi česar je težje stabilizirati raven sladkorja.

2. Preskakovanje obrokov

Ko preskočimo obrok, se raven sladkorja v krvi sprva lahko zniža, telo pa sprosti shranjeno glukozo, da bi nadomestilo pomanjkanje. To pogosto sproži izločanje stresnih hormonov, kot je kortizol, kar lahko povzroči nenaden porast sladkorja v krvi.

Preskakovanje obrokov se lahko zdi neškodljivo, vendar pogosto vodi v nizko raven sladkorja v krvi, ki nenadoma skoči, ko končno jemo. Ta ciklus je lahko obremenjujoč za telo, še posebej če prvi obrok vsebuje veliko ogljikovih hidratov, kar povzroči hiter porast sladkorja.

3. Pomanjkanje telesne aktivnosti

Ko nismo telesno aktivni, glukoza dlje ostaja v krvi, kar povečuje raven sladkorja. Redno gibanje povečuje občutljivost na inzulin, kar omogoča, da celice učinkoviteje reagirajo na inzulin. Telesna aktivnost pomaga mišicam, da uporabijo glukozo kot energijo, kar znižuje sladkor v krvi. Ko smo večinoma neaktivni, zlasti po obroku, raven sladkorja ostaja višja dlje časa, kar ustvarja dodatni pritisk na inzulin in otežuje stabilizacijo sladkorja.

4. Uživanje hrane z visokim glikemičnim indeksom

Hrana z visokim glikemičnim indeksom hitro poveča sladkor v krvi, saj se hitro razgradi v glukozo. Takšna hrana, kot je beli kruh, sladke prigrizke in predelana žita, vsebuje malo vlaknin in beljakovin, ki sicer upočasnijo prebavo. Ko se ta hrana prebavi, hitro sprosti glukozo v krvni obtok, kar povzroči nenaden porast sladkorja v krvi. V odgovor telo sprosti inzulin, da zniža sladkor v krvi, vendar to lahko povzroči hitro znižanje glukoze kasneje. Ta nenaden padec lahko sproži izločanje stresnih hormonov, kot sta kortizol in adrenalin, kar lahko moti spanec, povzroči nočno prebujanje ali prepreči globok počitek.

 

Preberite, kako se odvaditi od sladkorja:

5 nasvetov, kako se odvaditi dodanega sladkorja