Naravna je polna edinstvenih vrst. Velika večina je običajno neškodljiva za ljudi, po drugi strani pa obstajajo tudi vrste, ki predstavljajo potencialno nevarnost. Nekaj od teh najdemo tudi v jadranskem morju. Predstavljamo vam 5 najbolj strupenih rib na svetu, kot pišejo na depeces.com.
- 1. Kirurg zebrasoma
- 2. Fugu ribe
- 3. Kamnite ribe
- 4. Levja riba
- 5. Ribe škorpijoni
KIRURG ZEBRASOMA
Kirurg zebrasoma (zebrasoma flavescens) je ena najlepših rib, ki živijo v Tihem oceanu. Živi na območjih kot so Havaji, Japonska, Mikronezija, Marijanski otoki, Filipini in Tajvan.
Njegova ribe je zelo značilna, saj je zelo podobna puščici ali rezilu sekire. Telo te majhne živali je stisnjeno na straneh, hrbtna in trebušna plavuti so enake.
Značilnost teh rib, tako kot vseh rib kirurgov, sta dve ločljivi bodici na obeh straneh repne plavuti in služi kot obrambno sredstvo. Živi predvsem na koralnih grebenih, kjer se v glavnem hrani z algami.
Čeprav je užitna, morate biti zelo previdni, saj lahko njen vnos povzroči zastrupitev, kar lahko povzroči otrplost obraza, zbadanje, hipotenzijo in počasen srčni utrip.
FUGU RIBE
Fugu ribe spadajo v družino tako imenovanih puffer fish (napihljivih rib). Izstopa z belkastim telesom s črnimi lisami, ogromno glavo in vidnimi očmi. Niso to velike ribe, čeprav so bili primeri posameznikov, ki so dosegli dolžino do enega metra.
Na Japonskem veljajo za kulinarično specialiteto, vendar morate biti previdni. Tako jetra, oči ter pri samicah jajčniki so obremenjeni z močnim strupom, imenovanim “tetrodotoksin”, ki lahko povzroči smrt le 6 ur po jedi. Treba je poudariti, da protistrup ne obstaja.
KAMNITE RIBE
Kamnite ribe živijo v tropskih vodah, plavajo v Indijskem in Tihem oceanu, natančneje na območjih Avstralije in malajskega arhipelaga.
Na prvi pogled se nam morda zdi, da se soočamo z majhno skalo, saj je njeno telo sprejelo takšno morfologijo, da je perfektno zamaskirana.
V njihovih plavutih so majhne bodice, ki jih imajo žleze, napolnjene z močnim in smrtonosnim strupom.
Ta strup je sestavljen iz citotoksinov in nevrotoksinov, ki povzročajo hude bolečine, ko eno uro po piku dosežejo največjo stopnjo. Poleg bolečine je tu glavobol, pojavi se slabost in bruhanje, črevesni krči, napadi. Oseba lahko pade v komo, doživi zastoj srca, paralizo določenih mišic in v skrajnih primerih smrt.
LEVJA RIBA
Levjo ribo zaradi podobnosti velikokrat zamenjamo z ribo škorpijonom. Te ribe imajo svoje prebivališče v koralnih grebenih Indijskega in Tihega oceana. Pozneje so to vrsto našli v vzhodni Afriki, jugovzhodni Japonski, Avstraliji…Levjo ribo ali veliko plamenko so opazili tudi v Sredozemskem morju, kar strokovnjake zelo skrbi, saj gre za zelo invazivno vrsto, ki nima naravnih sovražnikov.
Plavuti levje ribe zgledajo kot dolge antene. Ima strupene bodice, pik pa je zelo boleč, v nekatrih primerih tudi smrtonosen. Če se človek nabode na to ribo, toksini povzročijo hude bolečine, bruhanje in težave z dihanjem.
Sicer pa so to ribe, ki so samotne in umirjene. Čez dan se skrivajo v kakšnih razpokah ali pod skalami, ponoči pa lovijo kozice, rake in ribe, manjših od njih samih.
RIBE ŠKORPIJONI
Kot smo že omenili, sta levja riba in riba škorpijon na videz zelo podobni, saj spadata v isto družino rib.
Ribe škorpijoni živijo v tropskih vodah z zmernimi temperaturami. Njihovo prehrano sestavljajo raki in manjše ribe, ki se zadržujejo bolj na dnu morja.
Telo teh rib je stisnjeno, glava pa ima grebene in bodice. Praviloma imajo samo eno hrbtno plavut, v kateri so strupene žleze.
Kljub temu, da je njihov strup eden najmočnejših, ki obstajajo, pa te ribe pogosto najdemo kot akvarijske ribe, saj se zelo hitro prilagodijo načinu življenja zunaj naravnega habitata in so zaradi svojega videza zelo privlačne. Težava nastane pri hranjenju, saj so te ribe plenilci in morajo uloviti plen, kar pa ni enostavno doseči, če so v akvariju.
Kot lahko vidite, resne nevarnosti ne predstavljajo samo velike živali. Nekaj tako lepega na prvi pogled, kot se te ribe, ki smo vam jih predstavili, lahko prinesejo resne težave.