Prireditev v sredo, 18. decembra, bo tako združila dve obletnici. Ob Kulturnem domu praznuje letos tudi priljubljena revija Galeb, ki že 70 let spremlja generacije mladih bralcev. Otroci v šolah s slovenskim učnim programom v Italiji so revijo prvič prelistali v šolskem letu 1954/1955. “Od takrat je Galeb preletel dolgo pot, a je še vedno čil, zvedav in poskočen, kar dokazuje tudi maskota, ki razveseljuje otroke na gostovanjih otroške predstave SSG Televizigra,” so zapisali v gledališču.
Kulturni maraton bo pod okriljem SSG v Trstu in Založništva tržaškega tiska potekal v obliki večurnega dogajanja v prostorih stavbe arhitekta Eda Mihevca. Začel se bo ob 16. uri z ustvarjalnimi delavnicami za otroke, ki jih bodo vodili avtorji in ilustratorji revije Galeb Katerina Kalc, Vesna Benedetič, Carolina Trampuž, Maša Ogrizek, Dora Kaštrun, Manca Krošelj in Ivan Mitrevski. Otroci bodo imeli na voljo tudi bralni kotiček.
Ob 17. uri bo v Mali dvorani na sporedu ponovitev najnovejše otroške predstave SSG Televizigra, ki je koprodukcija z gledališčem La Contrada. Pustolovščina na ekranu čisto posebnega televizorja je nastala po literarni predlogi priznanega italijanskega pedagoga in pisatelja Giannija Rodarija, v priredbi in režiji Samante Kobal. V predstavi igralec Franko Korošec pričara več junakov, ki skočijo iz televizorja in pridejo na obisk: nono Berto, stara miš iz knjižnice, natakar iz pariške restavracije, detektiv Brane Dvemišinadan iz Amerike in navihani maček. Izvirno glasbo za predstavo sta napisala Andrejka Možina in Patrick Quaggiato. Predstavi bo sledil Galebji ples z animatorjem Ernestom, napovedujejo organizatorji.
Starejši obiskovalci bodo na svoj račun prišli ob 20. uri, ko si bodo lahko v Veliki dvorani ogledali predstavo Amateur smugglers – Amaterski tihotapci, ki je koprodukcija Zavoda En-Knap in Artisti Associati. Koreografija Silvie Gribaudi in Andree Rampazza dobi navdih v vsakdanjem življenju na nekdanji vzhodni meji. Dramaturgija izhaja iz osebnih spominov in zgodovinskih pričevanj o iznajdljivosti in uporništvu ljudi v malih užitkih, kot je bilo tihotapljenje cigaret, revij ali kavbojk. Koreografija, prežeta s pristno, razorožujočo duhovitostjo, je pogajanje in posredovanje med osebno mejo, odrsko konvencijo in kolektivno željo, skozi katero se giblje skupnostno telo. Koprodukcija je del uradnega programa GO!2025.
Po predstavi se bo večer nadaljeval v foajeju parterja z neformalnim druženjem. V vhodni avli SSG bo ves čas na ogled razstava Pokrajinskega muzeja Celje in SSG z naslovom Lončar. Pečar. Umetnik. Franjo Felicijan v Trstu. Razstava antropologinje Barbare Trnovec je tesno povezana z obletnico tržaškega Kulturnega doma, saj pripoveduje o življenju in ustvarjanju avtorja 12.000 unikatnih keramičnih ploščic, s katerimi so prekrite stene foajeja, so spomnili v tržaškem gledališču.