1. Šparglji
Šparglji so na voljo skoraj celo leto, vendar so najboljši spomladi, ko so vršički čvrsti in polni okusa. Zimski šparglji, ki prihajajo iz Latinske Amerike, so pogosto oleseneli in brez pravega okusa.
Namesto tega izberite:
Brstični ohrovt, ki spada v družino križnic, je odličen vir vitamina C, ki krepi imunski sistem, in vitamina K, ki podpira zdravje kosti. Najbolj okusen je, če ga pripravite skupaj z domačo panceto.
2. Breskve
Breskve so najboljše poleti, ko so sočne in sladke. Po avgustu jih je težko najti, saj so izven sezone, pozimi pa običajno prihajajo iz Južne Amerike, kjer izgubijo svojo polnost okusa.
Namesto tega izberite:
Citrusi, kot so pomaranče, so idealna izbira pozimi. Polni so osvežilnega sladko-kislega soka ter bogati z vitamini in minerali, ki pomagajo krepiti odpornost pred sezonskimi prehladi in gripo.
3. Sveži grah
Grah je sladek in nežen pridelek, značilen za pomlad, ter velja za eno najčistejših vrst zelenjave. Če ga najdete pozimi, so zrna običajno bolj škrobnata in manj okusna.
Namesto tega izberite:
Zamrznjen grah, ki je bil nabran v sezoni in ima okus, ki je najbližji svežemu. Je priročna in hranljiva izbira za zimske mesece.
4. Koruza na storžu
Uživanje v kuhanih ali pečenih storžih koruze je boljša izbira od prigrizkov, kot je čips. Vendar pa sveži storži pozimi niso primerljivi s poletno koruzo, ki je polna sladkega in mehkega zrnja.
Namesto tega izberite:
Zamrznjeni izdelki, kot je sladka koruza, so zdrava alternativa sveži koruzi. Čeprav pozimi ne morete grizljati storžev, vam uživanje zrn vseeno zagotovi pomembne vire luteina.
5. Jagode
Če pozimi naletite na jagode, gre verjetno za plodove, ki so pol poletja in celo jesen čakali v hladilnici. Takšne jagode nimajo pravega okusa in vonja, hranilne snovi pa se med dolgotrajnim skladiščenjem izgubijo.
Namesto tega izberite:
Zamrznjeno jagodičevje je obrano v obdobju največje sočnosti in se odlično poda pri pripravi pečenih sladic, kot so pite in zavitki.
6. Paradižniki
Ob koncu poletja so paradižniki na vrhuncu okusa, sočnosti in arome. Če pa so po obiranju več mesecev skladiščeni v hladilnicah, izgubijo svojo svežino, okus in pomembno količino likopena.
Namesto tega izberite:
Sveži paradižniki so vedno najboljša izbira, vendar pozimi za pripravo juh, enolončnic in omak posezite po konzerviranih pelatih ali pasirani paradižnikovi mezgi. Če je mogoče, izberite steklene kozarce z ekološko pridelanimi plodovi in brez konzervansov.
7. Borovnice
Borovnice so pozimi ne le izjemno drage, ampak vsebujejo tudi manj vitamina C in so bolj nagnjene k propadanju.
Namesto tega izberite:
Zamrznjene borovnice so prav tako zdrave kot sveže, saj vsebujejo skoraj enako količino antioksidantov. So idealna izbira za dodajanje v smutije, jogurte ali pri pripravi sladic.