Ikona moderne dobe

Kraljica Elizabeta II. je pri svojih častitljivih 96. praznovala 70 let vladavine.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ikona moderne dobe se seveda ne more več tako vestno udeleževati vseh dogodkov, tudi med jubilejem jo je bilo moč videti le za nekaj trenutkov, česar ji ni nihče  zameril. Nasmejana kraljica z družino se je dvakrat pojavila na balkonu Buckinghamske Palače.

jubilee

Protokolarni rojstni dan

Parada, imenovana Tropping the colour, je otvorila dogodke 2. junija. V prvi polovici meseca obeležujejo Britanci kraljičin rojstni dan, čeprav je  rojena 21. aprila. Kralj Edward VII. je bil tisti, ki je prestavil parado na mesec junij. Rojen je bil novembra, vreme na otoku pa je vse prej kot zaneslljivo za dogodke na odprtem skozi celo leto, kaj šele jeseni. Ob prvem dnevu obeleževanja platinastega jubileja je bila kraljica tretja najdlje vladajoča monarhinja v zgodovini, sredi junija je prehitela nekdanjega tajskega kralja, pred njo je le še Ludvik XIV. francoski, na domačih tleh pa je že pred časom premagala vse predhodnike. Na prvi paradi po letu 2019 je za barve poskbela irska garda z več kot 1200 enotami, Elizabeta II. pa se je pridružila z večjim delom družine  predstave v zraku z več kot 70 letali Kraljevega vojnega letalstva. Harry in soproga Meghan sta bila prisotna, v neformalnem delu, saj sta se odrekla dolžnostim. Prav tako ni bilo princa Andrewa, ki se je umaknil iz javnega življenja zaradi zadeve Epstein. Prvič je britanska kraljica jubilej obeležila brez svojega življenjskega sopotnika, princa Philipa. Sledilo je bogoslužje v katedrali Sv. Pavla, predzadnji dan pa je bil na sporedu derbi v kraju Epsom Downs, zvečer pa jubilejna zabava z živo glasbo. Po kratkem posnetku kraljice z medvedkom Paddingtonom, pa tudi z Jamesom Bondom, so koncert otvorili nekateri člani skupine Queen. Na žalost pred Buckinghamsko palačo ni odmeval glas Freddieja Mercuryja, se pa Adam Lambert odreže v svojih interpretacijah. Nastopili so še številni velikani kot Rod Stewart in Diana Ross, Elton John pa je “Your Song” posnel v kraljičini najljubši sobi v Buckinghamski palači. Na zadnji dan so se Angleži zgrnili na ulice za tradicionalno skupno kosilo za ogromnimi mizami po vsem Otoku. Čast zapeti himno “God Save the Queen” je imel Ed Sheeran, ki se je s svojo pesmijo “Perfect” poklonil ljubeznim kraljice, na čelu s pokojnim soprogom. Ker se monarhinja ni mogla zapeljati v zlati kočiji, je za to poskrbela tehnologija s hologramom Elizabete II. na dan kronanja.

may

Kraljica, ki drži besedo

Na prestol je stopila 6. februarja 1952, stara komaj 26 let. Elizabeta ni bila rojena kot prestolonaslednica, vendar je to postala v otroških letih in bila zato pripravljena, potem ko je stric, princ Edvard, abdiciral. Oče, kralj Jurij VI. pa ni bil deležen nikakršnega kraljevskega šolanja in se je kljub temu dobro odrezal, saj je preživel  drugo svetovno vojno in ostal v obleganem Londonu, na prestolu pa zaradi bolezni ni ostal dolgo. Mladoporočena princesa krone ni nikakor pričakovala ali želela tako zgodaj, a je tudi sama resno poprijela za delo in postala prva kraljica po dveh stoletjih. Naj bo pojem monarhije še tako zastarel, je krona v Veliki Britaniji pomembna, večini ustreza, vsaj dokler je to Elizabeta. Na Otoku je “razrešitev” monarha lažje kot odstavitev prvega ministra, stoletje in pol pred francosko revolucijo je bil takratni kralj, Karel I., dekapitiran, od tedaj morajo vladajoči uživati podporo “podložnikov” in parlamenta. Jubilej je priložnost, da ljudje pokažejo odobravanje ali nestrinjanje, saj za to ni volitev, po Elizabetinem platinastem sodeč, ima kraljica mesto v britanskih srcih. Sama je zagotovila, da bo vse življenje, naj bo dolgo ali kratko, posvečeno dolžnostim do ljudi,  da ne bo nikdar abdicirala in da bo svoje ljudstvo ljubila z dna srca. Po sedemdesetih letih je zagotovo dokazala, da je “ženska beseda”, ki Angležem morda daje občutek stalnosti, saj ni videti, da bi se je želeli znebiti.