Današnja Skupnost Italijanov Santorio Santorio Koper je začela delovati leta 1948 kot Italijanski ljudski kulturni krožek Antonio Gramsci. Koper takrat še ni bil del Jugoslavije, ampak Svobodnega tržaškega ozemlja (STO), pripadniki italijanske narodnosti pa v mestnem jedru niso bili manjšina, ampak večina. Tovrstna društva so ustanovili v vseh mestih cone B STO, ki je bila pod jugoslovansko vojaško upravo.
Prva in največja prelomnica za društvo je bilo leto 1954, ko je to območje pripadlo Jugoslaviji. Večina Italijanov je takrat zapustila Koper, med njimi tudi sicer levičarsko usmerjeni vodilni člani kulturnega društva, to pa je postalo glavno zbirališče tistih, ki so ostali, je za STA pojasnil predsednik Skupnosti Italijanov Koper Mario Steffe.
Sedež društva v palači Gravisi Buttorai v Ulici Osvobodilne fronte z vrtom in gostinskim lokalom je posebej v 60. letih postal priljubljen tudi med slovenskim prebivalstvom, najbolj zaradi glasbenih in drugih kulturnih dogodkov z zahodnim vplivom, je razložil Steffe.
Ob osamosvojitvi Slovenije je delovanje po njegovih besedah nekoliko zaspalo, tudi zaradi pravne nedorečenosti statusa manjšinskih organizacij. Ko je bila leta 1993 ustanovljena Samoupravna skupnost italijanske narodnosti kot pravna oseba javnega prava, je novo izvoljeno vodstvo obudilo tudi delovanje kulturnega društva.
Društvo je bilo formalno ustanovljeno na novo, a ohranja svojo prejšnjo dediščino. Dobilo je tudi novo ime. Namesto po marksističnem mislecu Gramsciju se zadnjih 30 let imenuje po koprskem zdravniku iz 16. stoletja Santoriu Santoriu.
Organizacija kulturnih dogodkov
Trenutno ima nekaj več kot 1000 članov, ki delujejo v različnih sekcijah na raznih področjih ljudske kulture. Še vedno organizira kulturne dogodke, tudi v sodelovanju z drugimi ustanovami in društvi, ki niso povezana z italijansko narodnostjo.
Danes ob 19. uri bodo na slovesnosti povzeli prehojeno pot, program pa bodo popestrili z glasbo, plesom in modno revijo. V glasbenem programu bodo nastopili Rudi Bučar, Elis Lovrić, Calegaria, Andrea Dilič, Mandolinistica Capodistriana, Tinkara Kovač, Tulio Furlanič, Marino Legovič, Dario Marušič, Marino Kranjac, Angela Juri in Vita Riccobon. Na odru bosta še plesalca Angelo Menolascina in Fabiana Miceu. Modno revijo organizirata Scilla Gortan in Ivan Rocco. Na ogled bo tudi razstava fotografij Igorja Opassija.
Na fotografiji prva kulturna revija Cone B Svobodnega tržaškega ozemlja, na kateri je leta 1951 sodelovala tudi Skupnost Italijanov Koper.