Kot pri drugih kaznivih dejanjih s področja premoženjske kriminalitete, lahko občani za preprečitev tega, da postanejo oškodovanci vlomov in drznih tatvin, veliko storijo že sami z izvajanjem ustreznih samozaščitnih ukrepov (zapiranje oken in vrat, alarmni sistemi, vrednih predmetov ne puščamo na vidnih mestih ipd.). S Policijske uprave svetujejo, naj občani denarja in dragocenosti, zlasti v večjih zneskih, ne hranijo v domačih ali lastnih poslovnih objektih, če pa že, naj za to izberejo ustrezne sefe.
V kolikor vseeno postanete oškodovanci takšnih kaznivih dejanj, je o tem potrebno takoj obvestiti policijo na 113 in nuditi koristne podatke, do njihovega prihoda pa kraja vloma ni dobro spreminjati.
Tako je ponoči nekdo vstopil v hišo v Izoli, medtem ko so lastniki spali. Ukradel je dva telefona ter torbico z denarjem, bančnimi karticami in dokumenti.
V Izoli je nekdo ponoči splezal v prvo nadstropje, vstopil v apartma, v katerem je oškodovanec splal, in mu ukradel mobilni telefon znamke Samsung A3 in denarnico z gotovino.
V Strunjanu so vlomili v hladilnik ob kiosku, iz katerega so ukradli več pločevink alkoholnih pijač.