Naraščajoča onesnaženost zraka lahko skrajša pričakovano življenjsko dobo za več kot pet let na osebo v južni Aziji, eni najbolj onesnaženih regij na svetu, glede na poročilo, objavljeno v torek, ki je opozorilo na naraščajoče breme nevarnega zraka za zdravje.
Kot poroča Reuters, regija, ki vključuje najbolj onesnažene države na svetu, kot so Bangladeš, Indija, Nepal in Pakistan, predstavlja več kot polovico vseh let življenja, izgubljenih na svetovni ravni zaradi onesnaževanja: to je pokazala študija, ki je objavljena v najnovejši publikaciji Air – Indeks kakovosti življenja Inštituta za energetsko politiko Univerze v Chicagu (EPIC).
Hitra industrializacija in rast prebivalstva sta prispevali k slabši kakovosti zraka v južni Aziji, kjer so ravni onesnaženosti s trdnimi delci trenutno več kot 50 % višje kot na začetku stoletja in zato predstavljajo večjo nevarnost za zdravje.
Ljudje v Bangladešu, najbolj onesnaženi državi na svetu, bodo v povprečju izgubili 6,8 let življenja na osebo v primerjavi s 3,6 meseca v Združenih državah Amerike, je pokazala nedavna študija.
Indija je odgovorna za približno 59 % svetovnega povečanja onesnaženosti od leta 2013, piše v poročilu. Strokovnjaki so mnenja, da se bo pričakovana življenjska doba še skrajšala.
V gosto poseljenem New Delhiju, najbolj onesnaženem velemestu na svetu, se povprečna življenjska doba skrajša za več kot 10 let.
Zmanjšanje delcev v zraku, znanih kot PM bi lahko podaljšalo povprečno pričakovano življenjsko dobo za 2,3 let ali skupaj 17,8 milijarde let življenja, piše v poročilu.
Kitajska si je med letoma 2013 in 2021 prizadevala za zmanjšanje onesnaženosti za 42,3 %, piše v poročilu in poudarja potrebo, da vlade ustvarijo dostopne podatke o kakovosti zraka, da bi pomagale premostiti globalne neenakosti pri dostopu do orodij za boj proti onesnaževanju.