Kako marihuana vpliva na bolečino, spanec, tesnobo in drugo?

Kaj je ugotovila najnovejša študija?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Uporabljate ali razmišljate o uporabi marihuane za pomoč pri anksioznosti, bolečinah, mišičnih krčih, slabosti med nosečnostjo, slabem spanju in več? Morda boste presenečeni, ko ugotovite, da je glede na najnovejšo študijo pozitivnih učinkov pravzaprav zelo malo.

 

Uporabniki marihuane imajo v telesu več težkih kovin

 

»Po uporabi zelo strogih kvantitativnih meril in upoštevanju opazovalnih študij in eksperimentalnih poskusov je bila večina povezav med konopljo in pozitivnimi zdravstvenimi učinki podprta z zelo nizko ali nizko verodostojnostjo,« je povedal avtor študije dr. Marco Solmi, izredni profesor psihiatrije na Univerze v Ottawi in raziskovalec na raziskovalnem inštitutu Ottawa Hospital v Kanadi.

 

Večina najbolj prepričljivih dokazov v študiji je namreč kazala na morebitno škodo uživanja marihuane, zlasti za nosečnice, za ljudi z duševno motnjo ter mladostnike in mlade odrasle, ki trenutno predstavljajo večino uporabnikov konoplje, piše CNN.

 

»Najbolj zaskrbljujoče ugotovitve so večdimenzionalni škodljivi učinki konoplje na delovanje možganov, kar se odraža v povezavah s slabimi kognitivnimi in duševnimi motnjami,« je dejal Solmi.

 

»Če povežemo te ugotovitve z dejstvom, da se skoraj dve tretjini bolezni duševnih motenj pojavi pred 25. letom, se zdi razumno trditi, da se morajo mlajši marihuani izogibati,« je dejal.

 

Študija je odkrila nekaj koristi uporabe konoplje, zlasti z »zmanjšanjem napadov, kroničnih bolečin in mišičnih krčev,« je dejala Carol Boyd, ustanovna direktorica Centra za študije drog, alkohola, kajenja in zdravja na Univerzi v Michiganu v Ann Arbor.

 

Kdaj je lahko marihuana škodljiva?

 

Duševno zdravje: ko gre za lajšanje simptomov tesnobe, depresije in drugih duševnih motenj, analiza ni odkrila koristi. Pravzaprav je ravno nasprotno, je dejal Solmi.

 

Pregled je ugotovil, da lahko konoplja dramatično vpliva na duševno zdravje. Študija je pokazala, da je uporaba zdravila povečala tveganje za nastanek psihotične ali duševne motnje, uporaba po nastopu duševnega stanja pa je poslabšala klinične rezultate.

 

»Na primer, pri ljudeh s psihozo konoplja poveča tveganje za ponovitev bolezni in poslabša kognicijo,« je pojasnil Solmi.

 

Psihoza, ki je pogosto opredeljena kot tako huda čustvena vznemirjenost, da oseba izgubi stik z realnostjo, se lahko pojavi pri ljudeh s shizofrenijo, bipolarno motnjo ali hudo depresijo. Po podatkih Nacionalnega inštituta za duševno zdravje ga lahko sprožijo tudi »pomanjkanje spanja, nekatera zdravila na recept in zloraba alkohola ali drog«.

 

Nosečnost: Študije so pokazale, da se nosečnice prepogosto obrnejo na konopljo za lajšanje slabosti, zlasti v prvem trimesečju. Kljub temu je pregled našel prepričljive dokaze o povezavi med uživanjem konoplje in tveganjem rojstva majhnega otroka z nizko porodno težo.

 

Mladostništvo in zgodnja odraslost: Spreminjanje zaznavanja in realnosti, medtem ko se možgani še razvijajo, kot se dogaja v adolescenci in zgodnjih 20-ih, je nevarno za kognicijo in duševno zdravje, ugotavlja pregled.

 

Predvsem mladostniki in mlajši odrasli se morajo zavedati, da ima lahko konoplja škodljive učinke na njihovo duševno zdravje, prejeti morajo ustrezne informacije o učinkih, ki jih lahko ima konoplja na njihovo duševno zdravje.

 

Poleg psihiatričnih simptomov je raziskava odkrila prepričljive dokaze med konopljo in negativnimi učinki na spomin, verbalno kognicijo in vizualni priklic, piše v študiji.

 

Kdaj je lahko marihuana koristna?

 

Področja, na katerih se je izkazalo, da marihuana pomaga, vključujejo epileptične napade, mišične krče, kronične bolečine in spanje – vendar le za nekatere ljudi, je ugotovila študija.

 

»Kanabidiol (CBD) je koristen za epilepsijo, zdravila na osnovi konoplje pa lahko izboljšajo spastičnost pri ljudeh z multiplo sklerozo, bolečine pri kroničnih bolečinah in (in) spanje pri osebah z rakom,« je dejal Solmi.

 

»Na splošno je bila konoplja učinkovita pri lajšanju bolečine pri različnih merah bolečine pri različnih populacijah, je dejal. Vendar pa ni dokazov, da bi konoplja izboljšala spanec pri splošni populaciji.«

 

In nihče, ki trpi za katerim koli od teh stanj, se ne bi smel samozdraviti s konopljo, je poudaril Solmi.

 

»Tisti, ki trpijo za epilepsijo, multiplo sklerozo ali kronično bolečino, bi morali poiskati zdravniško pomoč in ne samozdraviti simptomov s konopljo, glede na to, da je lahko povezana z neželenimi učinki«, je dejal Solmi.

 

Kljub temu je raziskava ugotovila, da je zaključkov z visoko gotovostjo v obe smeri – pozitivnih ali negativnih – malo, je dejala Cinnamon Bidwell, izredna profesorica psihologije in nevroznanosti na univerzi Colorado Boulder ter ob tem opozorila, da bo v prihodnosti potrebno narediti več strogih raziskav na to temo.