Z obravnavo odnosa med umetnostjo in naravo nadaljujejo vsebino predlanskega simpozija, pojasnjujejo v Obalnih galerijah, ki so organizator dogodka in upravljavec parka kamnitih skulptur na Seči. Ta obsega več kot 130 kipov, ustvarjenih na simpozijih od leta 1961.
V preteklem desetletju so nove kipe postavili tudi v urbana jedra, na zelene površine ter parke obalnih mest. Kot izpostavljajo v Obalnih galerijah, pa “obstajajo tudi prostori, ki niso urbani, a vseeno podvrženi človeškemu poseganju oziroma postajajo predmet dolgoročnih občinskih prostorskih načrtov”. Umetniška dela po mnenju organizatorjev postajajo “generator nove kolektivne zavesti o bolj spoštljivem odnosu človeka do narave, omogočajo oživljanje izbranih lokacij in spodbujajo aktivno izkušnjo sobivanja različnih generacij”.
Emma Jääskeläinen je 35-letna kiparka iz mesta Espoo na Finskem. leta 2018 je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost v Helsinkih. Kot so zapisali v Obalnih galerijah, je znana po svojih masivno monumentalnih kamnitih skulpturah, ki jih ustvarja iz klasičnih kamnitih materialov, kot so granit, marmor in travertin, a tudi krhkih strukturah, kot je volna, ter predmetov iz vsakdanjega okolja, ki jih interpretira v jeziku sodobne umetnosti.
42-letni Ištvan Išt Huzjan iz Ljubljane je leta 2005 diplomiral na Akademiji lepih umetnosti v Benetkah. Kasneje se je izpopolnjeval na Državni akademiji za vizualne umetnosti v Amsterdamu, v Changdongu v Seulu, v Antwerpnu in New Yorku. Osebna umetniška poetika tega ustvarjalca, ki se udejanja v različnih medijih, temelji na raziskovanju osebnega življenja, prilaščanju preteklosti, ki pa je vedno povezano s sedanjostjo, so ga predstavili organizatorji.
V času mednarodnega kiparskega simpozija bodo potekale tudi različne didaktične aktivnosti. Program bo vključeval laboratorije za oblikovanje kamna, kjer se bodo udeleženci pod vodstvom kiparjev seznanjali z orodji in tehnikami klesanja.