S pomočjo geografskega informacijskega sistema (GIS) z visoko ločljivostjo (50×50 metrov) so znanstveniki ustvarili dva zemljevida, ki prikazujeta stopnjo občutljivosti območij v Tržaškem zalivu na človeško delovanje. Zemljevidi se lahko uporabljajo za preverjanje, kje so potrebni posegi za obnovo okoljskega ravnovesja, ki bi lahko ogrozili trajnostni razvoj območja v bližnji prihodnosti. Raziskava je razdelila zaliv na industrializirana območja ter zaščitena območja, kot so Miramarski morski rezervat, deželni rezervati in območja Natura 2000, piše Primorski denvnik.
Raziskovalka Martina Busetti je poudarila pomen pomorskega prostorskega načrtovanja za trajnostni razvoj modrega gospodarstva. Zemljevidi razkrivajo različne stopnje občutljivosti, ki so odvisne od okoljskih značilnosti in intenzivnosti človeške dejavnosti. Na ta način lahko bolje načrtujemo ukrepe za ohranjanje okolja, tako na skalnatih območjih kot tudi na tistih, ki so izpostavljena človeškemu vplivu, kot so pristanišča.
Študija tudi potrjuje pomen zaščitenih morskih območij in poudarja potrebo po povečanju njihovega deleža, kar je v skladu z Agendo za trajnostni razvoj do leta 2030 Združenih narodov.