Eco2Smart je nadgradnja projekta Ecosmart, v okviru katerega so v obdobju 2020-2022 pripravili ukrepe za zmanjšanje ogroženosti šestih zaščitenih območij Nature 2000, med katerimi je tudi Škocjanski zatok. Novi projekt iz programa Interreg Italija-Slovenija poskuša izkoristiti pridobljeno znanje. Zajema tudi nezaščitene dele obale severnega Jadrana.
Kot je povedala vodja projekta Darka Jezeršek Žerjal, se želijo sodelujoči skupaj soočiti s podnebnimi izzivi, pri tem pa uporabiti inovativne pristope. Znanje o prilagajanju na spremembe in preprečevanju naravnih nesreč poskušajo predati predvsem javnim organom, skrbnikom infrastrukture, šolskim in raziskovalnim ustanovam. V ta namen bodo organizirali številna predavanja in delavnice. Poleg tega bodo izvedli tudi štiri pilotne projekte.
V Kopru želijo s pilotnim projektom rešiti problem poplavljanja na zdaj degradiranem delu Bonifike v bližini izliva Badaševice. Tam bodo uredili vodnogospodarski objekt, nadgradili pa ga bodo s krajinsko ureditvijo. Kot je pojasnila Jezeršek Žerjal, bodo v bistvu uredili parkovno površino, ki bo življenjski prostor za rastline in živali, v njem pa bodo lahko posedeli tudi obiskovalci. Urediti želijo tudi otroško igrišče.
Projekt Eco2Smart se je začel 1. septembra letos in bo trajal do konca avgusta 2025. Sodeluje šest partnerjev, vodilni je Mestna občina Koper. Iz Slovenije je vključeno še Znanstveno raziskovalno središče Koper, italijanski partnerji pa so Občina Tržič (Monfalcone), Univerza v Padovi, zadruga Shoreline iz Trsta in Konzorcij za rekultivacijo vzhodne Benečije (dežele Veneto). Pridruženi partnerji so Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, Občina Devin Nabrežina in Biotehniški center Naklo.
Skupna vrednost projekta je 720.000 evrov, od tega 576.000 evrov financirajo evropski skladi. Del projekta, ki ga bo izvajala koprska občina, je vreden 180.000 evrov.