30 let Radia Capris! 30 let povezovanja slovenske Istre!

Radio Capris v tem mesecu obeležuje prav poseben jubilej. Na predbožični večer leta 1993 se je na frekvenci 87,9 MHz prvič zaslišal zvok radijske postaje, ki je svoje prvo domovanje našla v garderobah nogometnega kluba Šmarje. 30. obletnico bodo zaznamovale številne aktivnosti, vrhunec praznovanja pa bo veliki koncert skupine Parni Valjak v Kopru.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Radio Capris je vodilna medijska hiša v Obalno-kraški regiji, prav v letošnjem letu pa je zabeležil rekordno število poslušalcev v vsej svoji zgodovini. Če ga je konec 90-ih let dnevno poslušalo približno 10.000 ljudi, je danes ta številka vsaj 4x višja.

Kako se je vse skupaj začelo?

Prve dni oddajanja je bilo program v živo slišati le 6 ur dnevno, že kaj kmalu pa so se voditelji v etru pojavljali bistveno dlje, a še vedno ne pred 8. uro zjutraj. Danes je, za primer, jutranji program najpomembnejši del vsake radijske postaje. Zanimivo je tudi to, da »prvi« Radio Capris ni premogel računalnika. Vsa glasba se je predvajala s kaset, vinilov, CD-jev in mini diskov, enako je veljalo za radijske oglase. Ponoči se je v začetnem obdobju preko satelita predvajal celo živ program nekega nemškega radia. Zgolj zato, da v nočnem času ne bi bilo tišine. Voditelji so bili večinoma zanesenjaki, študentje in občasni sodelavci, ki so se dela radijskega voditelja učili kar v živem radijskem programu. Danes je vse skupaj seveda precej drugače.

Dorijan Marsič in Marinko Hrvatin soustanovitelja Radia Capris v prvem studiu nogometni slačilnici
Dorijan Marsič in Marinko Hrvatin soustanovitelja Radia Capris v prvem studiu nogometni slačilnici

 

Radio Capris je že od samega rojstva stremel k prepletu zabave, dobre glasbe in zanesljivih informacij, torej k nečemu, kar je bilo v začetku devetdesetih let v slovenskem medijskem prostoru še neznanka. V ekipo je v vseh teh letih skupno pristopilo približno 140 sodelavcev, nekateri so od tod zaplavali v bolj deroče medijske vode, nekateri so po določenem času odnehali. Danes ekipo sestavlja 14 zaposlenih: voditeljev, novinarjev, producentov in ostalih nepogrešljivih sodelavcev. Tako današnji kot tudi mnogi nekdanji sodelavci so ob obujanju spominov pogosto dejali: »Radio Capris, hvala za to življenjsko priložnost, hvala za to življenjsko izkušnjo, ki nam je bila skozi eter tega radia ponujena.« V tej življenjski izkušnji pa so se med sodelavci stkale tudi mnoge prijateljske vezi. Vzdušje v ekipi Radia Capris je, kot v vsakem kolektivu, tudi kdaj zanihalo in čeprav se morda sliši klišejsko, je za ekipo Radia Capris vseeno vedno veljalo, da je kot ena velika družina. Brez ekipe, ki jo povezujejo dobri odnosi in enotna vizija, ne more uspeti nobena poslovna zgodba. Tudi zgodba Radia Capris ne bi bila tako uspešna, če je ne bi spremljal »timski duh« in prijateljski odnosi članov ekipe.

Radio Capris v zadnjih letih

Posebno prelomnico je za Capris prineslo predvsem leto 2014. Na podlagi raziskave med prebivalci slovenske Istre je bila pripravljena nova poslovna strategija in Radio Capris je pričel z novo zgodbo. Predstavljen je bil popolnoma prenovljen jutranji program, nova zvočna podoba, izvirne terenske akcije, zastavljena pa je bila tudi profilirana glasbena usmeritev. Nastala je torej programska shema, v celoti pisana na kožo prebivalcem matične regije.

Caprisovi voditelji so pred nekaj dnevi uradno odprli osmo dobrodelno akcijo Hladilnik toplega srca

Lokalnost je tudi sicer poglavitna lastnost Radia Capris, vseeno pa velja poudariti, da je kljub bolj definirani usmeritvi programske sheme Capris ostal predvsem domač in sproščen radio. Nova strategija se je izkazala za več kot uspešno, izpopolnjena pa je bila prav letos spomladi, kar je sovpadalo s selitvijo v najsodobnejše radijske studie v center Kopra, ki zdaj omogočajo ustvarjanje novih vsebin tudi za družbena omrežja.

 

Radio Capris se je, kljub temu da je lokalni medij, prav v letošnjem letu zavihtel med najbolj priljubljene radie v Sloveniji, z naskokom pa je najbolj poslušana radijska postaja v slovenski Istri. Na priljubljenosti pridobiva tudi v drugih regijah, ki jih že 11 mesecev pokriva z digitalnim oddajanjem v najboljši kakovosti. Pomemben del radijske sheme tudi zdaj predstavljajo nepogrešljivi sodelavci, vsak zase je poseben in zanimiv za najširši krog poslušalcev. Poslušalci večkrat povedo, da Radio Capris povezuje slovensko Istro, predstavlja jim prijatelja in nekoga, na katerega se lahko obrnejo, ko so v stiski. In to je res. Radio Capris še nikomur ni obrnil hrbta, pa če je šlo za rešitev preproste težave ali večjega problema, na katere skozi življenje naletijo prebivalci istrskih občin. Nič manj pomembna ni podpora Radia Capris lokalnemu športu in seveda dobrodelnost. Prav v tem času se odvija največja dobrodelna akcija v regiji, ki jo Radio Capris za otroke iz socialno ogroženih družin letos organizira že osmič.

 

Capris je tudi organizator največjih dogodkov na našem območju, v zadnjih letih je najbolj odmeven in najbolj priljubljen predvsem Caprisov Boat party. V najlepšem spominu pa ostajajo tudi legendarni Caprisovi koncerti. Leta 2008 je na koncert ob Bonifiki (na ploščadi, kjer zdaj stoji velik objekt) prišlo rekordnih 15.000 ljudi, tudi kasneje so bili vsi koncerti na Titovem trgu razprodani. Siddharta, Parni Valjak, Big Foot Mama, Gibonni, Elisa, Faraoni, Oliver Dragojević, Vlado Kreslin … vsa ta imena so pomembno zaznamovala zgodovino Radia Capris, tudi na koncertnih odrih.

 

 

Kako bo Capris obeležil svojih prvih 30 let?

 

Za kratek čas bomo obudili legendarne oddaje, ki so v 30-letni zgodovini pustile največji pečat. Po skoraj desetih letih se bosta z oddajo Kikiriki v jutranji program vrnila Tomaž Klepač in Iztok Gustinčič, župansko funkcijo bo za radijski mikrofon za eno uro zamenjal tudi Aleš Bržan, ki se bo v studiu pridružil svoji dolgoletni radijski sovoditeljici Mojci Briščik. Prebudili bomo tudi oddajo Narobe svet, ki sta jo med letoma 1995 in 1998 vodili Katja Pišot in Helena Ujčič. Tudi ta oddaja je bila pogosto »parajoča za živce« takratnih urednikov. Vrnila se bo tudi legendarna lestvica Baraboombastic 40, ki jo je v prvih desetih letih radia pripravljal in vodil Aleksander Pahor. V radijski studio se bo vrnil simpatični Jan Jakopin (Jan De Mike), kako so se včasih slišale radijske nedelje, pa se bomo spomnili z Anamarijo Zadkovič in Luko Rudlom.

 

Ales Brzan in Mojca Briscik sta bila dolga leta nelocljiv radijski tandem

 

 

Vse do konca meseca bo radijski program enkrat na uro posvečen posnetkom iz radijskega arhiva. Slišalo se bo, kako leta 1994 uigrani trio, poznan pod imenom MAKI3, vodstvu ni pustil spati. Spomnili se bomo na prve radijske jingle, ki sta jih posnela Deja Mušič in DJ Lovro, pa tudi radijskih začetkov Jane Pogačnik, ki je v ekipi radia še danes. Na kasetah smo našli posnetke oddaj ostalih nekdanjih Caprisovcev: Adija Voha, Jerneja Čopija, Iztoka Novaka Easy-ja, Lare Baruca, Lorelle Flego in Alena Končarja.

 

Vse skupaj bomo seveda začinili z uspešnicami iz tistega obdobja, na katere so mnogi najbrž že pozabili …

 

Vrhunec praznovanja pa bo zagotovo veliki koncert, ki se bo v Kopru zgodil 23. decembra. S skupino Parni Valjak bomo odštevali do polnoči, ko bomo s poslušalci nazdravili na prvih 30 let Radia Capris.

 

 

O RADIU CAPRIS:

Radio Capris je z oddajanjem pričel 24. decembra 1993 in je danes radio s sodobnim radijskim formatom, namenjen poslušalcem, ki živijo v slovenski Istri ali imajo ta kraj radi. Radijski koncept se je skozi leta večkrat prilagodil okolju in času. Nikoli pa se ni spremenilo osnovno vodilo: ostati blizu poslušalcem v lokalnem okolju. Radio Capris je najbolj poslušana radijska postaja v slovenski Istri, v letošnjem letu pa ga je po uradnih podatkih poslušanosti Mediane vsak dan poslušalo že 41.000 poslušalcev. Takega rezultata Radio Capris ni imel nikoli v zgodovini raziskav poslušanosti Mediane. Capris je drugačen radio. Radijci se trudijo biti ves čas blizu ljudem, ki živijo v slovenski Istri, ustvarjajo projekte, ki so edinstveni (Boat Party, Knjiga želja, El Panino, Kamijončin, Afterwork party, Caprisov koncert, jutranji koncert, dobrodelnost …), poslušalcem pa ne znajo reči “NE”. Živijo življenje svojih poslušalcev – z enakimi težavami in tudi radostmi. Vsako jutro se v radijskem etru prebujajo Žiga Rustja, Manca Hribovšek in Aljaž Udovič, za največ glasbe med delovnim dnevom skrbi Tine Ugrin, Žiga Pangos in Klara Beltram pa poslušalce pospremita po zadnjih opravkih pred odhodom domov. Da vse informacije pravočasno prispejo do poslušalcev, skrbijo še Jana Pogačnik, Mark Djuraševič in Ajda Troha. Nič manj pomembna ni ekipa, ki je v radijskem etru ni slišati. Jaka Ivančič skrbi za socialna omrežja in produkcijo, v administraciji se s “papirologijo” ukvarja Mojca Robin, s poslovnimi partnerji pa stik vzdržujeta Irena Hribar in Tilen Pajek. Nad vsemi naštetimi bdi odgovorni urednik Mitja Čehovin.