Kaj od pirotehnike smemo uporabljati in kaj je prepovedano?

Prodaja, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju z omejitvami pomenijo prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tudi policisti Policijske uprave Koper skrbijo, da bi bili praznični dnevi varni. Žal se vsako leto znova srečujemo s poškodbami in kršitvami na področju rabe pirotehničnih izdelkov, in kar je še huje, so te prisotne tudi med otroci. V lanskih praznikih so policisti PU Koper obravnavali 13 (v letu pred tem 8) kršitev v zvezi z nedovoljeno uporabo pirotehničnih izdelkov. Več kot polovica kršitev omenjene zakonodaje je bila storjena s strani mladoletnih oseb. Pri tem tudi bilo ugotovljeno, da se starostna meja kršiteljev v zadnjih letih niža. Pri opravljanju operativnih nalog so policisti zasegli skupno 320 pirotehničnih izdelkov.

PLAKAT Bodi zvezda 2024

Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je fizičnim osebam sicer dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja. Uporaba ostalih pirotehničnih izdelkov (kot so rakete, fontane, baterije, pirotehnične vžigalice, čudežne svečke, , tortne fontane, čmrlji …) ostaja dovoljena skozi celo leto. Iz policije posebej opozarjajo  tudi na to, da pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavna značilnost je pok, ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorij F2 in F3, katerih glavni učinek je pok (gre predvsem za petarde različnih oblik in moči), je prepovedana. Prav tako je prepovedana lastna izdelava pirotehničnih sredstev in predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanega učinka, oziroma njihova preprodaja, prepovedana pa je tudi posest takšnih izdelkov. Prodaja, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju z omejitvami pomenijo prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov. Pri tem se izdelek tudi zaseže.



Iz policije se obračajo na starše z apelom, da z opozarjanjem na nevarnosti in lastnim zgledom najbolje pripomorejo k preprečevanju in zmanjševanju posledic neprimerne uporabe pirotehničnih sredstev. Tiste, ki se rabi pirotehničnih sredstev ne morejo odreči, pozivamo k varni in uvideni rabi. Pirotehniko naj uporabljajo v skladu z navodili proizvajalca, uporaba pa naj bo čim manj moteča za okolico.