Kot je dejal Lotrič, večina Slovencev Istro “razume kot eno veliko kulinarično in vinsko razvajanje” ter uživanje v morju, vendar ima območje tudi izzive, kot so oskrba s pitno vodo in iskanje prostora za gradnjo stanovanj in gospodarskih objektov. Pogovore s predstavniki občin Piran, Izola, Koper in Ankaran je označil za izjemno spodbudne, saj po njegovih besedah vsi zelo držijo skupaj in imajo jasne cilje, kaj je treba narediti za ljudi.
Poudaril je, da si DS prizadeva za ustanovitev pokrajin, ki bi skrbele predvsem za prostorske načrte, izdajo gradbenih dovoljenj, vodooskrbo, urejanje vodotokov, centre za socialno delo, ravnanje z odpadki, bolnišnice in razvojne projekte, tudi čezmejne. Kot je dejal, so se v DS lotili prenove, ne pa spreminjanja koncepta, ki so ga pripravili predhodniki. Ključna je opredelitev nalog, o številu pokrajin pa se v tem trenutku ne pogovarjajo, “ker je to stvar tehnike”, je dejal predsednik DS.
Vsaka pokrajina pa je specifična. “Zdaj smo v slovenski Istri. To so obmorska območja, katerih potrebe se absolutno ne čutijo v Ljubljani in drugih delih Slovenije. Samo ljudje, ki so tukaj doma, lahko razumejo potrebe,” je ugotovil Lotrič.
Koprski župan Aleš Bržan je spomnil, da so župani že v prejšnjem mandatu povedali, da vidijo slovensko Istro kot smiselno celoto. Gre za občine, ki imajo dvojezična območja in mejijo na morje, združuje jih še več drugih specifik, je pojasnil. Če bo sistem tak, da bo pokrajin bistveno manj, se bodo prilagodili, saj tudi več kraških občin gravitira na to območje, a “se je treba še vedno zavedati, da je specifika teh štirih občin malce drugačna”, je poudaril.
Delegacija DS je dopoldne obiskala tudi Univerzo na Primorskem, popoldne pa si bo ogledala podjetja Vinakoper, Dag in ENSOL 360.