Turizem v Sloveniji cveti. Predvsem rekordne številke veselijo slovensko turistično organizacijo, saj so dokaz da se je turizem vrnil v čas pred pandemijo leta 2019.
“Leto 2023 je bilo za turizem najuspešnejše doslej, saj je bilo prenočitev za dva odstotka več kot v turistično doslej najuspešnejšem letu 2019,” so navedli na statističnem uradu.
Domači gostje
Domači turisti so lani prispevali 4,57 milijona prenočitev ali 28 odstotka vseh. Tuji turisti so jih ustvarili 11,55 milijona ali 72 odstotkov vseh. Domačih je bilo lani za 17 odstotkov manj, tujih pa za 14,7 odstotka več kot leta 2022. Turizem v Sloveniji je čutil upad domačih gostov, ki pa je bil pričakovan, saj so se v letu 2022 še lahko koristili turistični boni takratne vlade. V primerjavi z letom 2019 se je število prenočitev domačih gostov povečalo za štiri odstotke, tujih pa za dva.
Gostje iz tujine
Največ je bilo nemških gostov, skoraj dva milijona. Sledili so turisti iz Italije, Avstrije, Češke, Nizozemske in Hrvaške. Teh je bilo za 27 odstotkov več, 18 več iz Italije, 16 več iz Češke in 11 več iz Avstrije. Navajajo na statističnem uradu. Turizem v Sloveniji sloni na gostih iz naših bližnjih evropskih držav.
Občine, ki privabljajo goste
Turisti so najbolj obiskovali gorske občine in prestolnico. Tu se je število turistov povečalo za petino, zraslo je tudi v mestnih in gorskih občinah. Na drugi strani pa se je zmanjšalo v zdraviliških in obmorskih občinah.
Kakšen je bil turizem v Sloveniji decembra?
Domači gosti, so ustvarili za 38 odstotkov vseh decembrskih prenočitev. Prihodov je bilo 113.000, nočitev pa 302.000, kar predstavlja odstotek več kot decembra poprej. Največkrat so prenočevali v občinah Kranjska Gora, Piran in Podčetrtek. Še posebej so z letom 2023 zadovoljni v Kranjski Gori, kjer so samo decembra zabeležili več kot desetino vseh domačih prenočitev. Tuji turisti pa so ustvarili 216.000 prihodov in 493.000 prenočitev, kar predstavlja 14 odstotkov več.
Turizem v Sloveniji – najbolj obiskana mesta
Največ so jih našeli v občinah Ljubljana, Bled in Kranjska Gora. V prestolnici je bilo kar 30 odsotkov decembrskih prenočitev. Največkrat so v Ljubljani izbrali italijanski turisti. V zdraviliških mestih je bila ustvarjena skoraj tretjina nočitev, največ v občini Brežice, sledile so gorske občine, Ljubljana in obmorske občine. V primerjavi s decembrom 2022 se je število nočitev najbolj povečalo v Ljubljani in obmorskih občinah.
Turisti cenijo hotele
Med nastanitveni obrati so prevladovali hoteli, rast pa so zabeležile tudi zasebne sobe, apartmaji ter apartmajska naselja. Domači in tuji turisti so še vedno najbolj pogosto za nočitev izbrali hotel. Ustvarili so skoraj 450.000 nočitev oziroma 56 odstotkov vseh, najbolj se je povečalo prenočevanje v zasebnih sobah, apartmajih in hišah.
Turizem v Sloveniji raste in se razvija in Slovenija postaja vse bolj zanimiva za tuje turiste. Razvija se tudi obalni turizem. Na obali smo v letu 2023 zabeležili rekordno število nočitev.