Medtem ko jadranske kozice tehtajo od 5 do 10 gramov, pa so ribiči pri Visu ujeli orjaško kozico, ki je po velikosti precej bližja jastogu. Kot piše Dnevnik.hr avtohtone kozice dosežejo maksimalno velikost 10 centimetrov, če pa je primerek še enkrat večji, lahko sklepamo le, da gre za tujerodno vrsto. Najverjetneje ameriško kozico iz Mehiškega zaliva.
“Ne moremo vedeti, kako je prišla v Sredozemlje. Najverjetneje z balastno vodo, ki jo tankerji pripeljejo iz drugih oceanov, obstaja pa tudi možnost, da jo je nekdo poskušal nelegalno gojiti in o tem ni obvestil pristojnih institucij,” je za medij dejal Pero Ugarković, avtor znanstvenega članka o kozicah.
Ameriško kozico so sicer že leta 2009 opazili v Turčiji, nato pa se je začela širiti po Sredozemlju, občasno so jo ujeli tudi v Jadranu.
Če bi jo kdo poskušal gojiti, bi za to potreboval lokacijo ustja reke, idealno Neretve. Podobne razmere so v Vietnamu in Egiptu, ki sta velika pridelovalca kozic.
Avtohtono se ameriška kozica razmnožuje v Atlantskem oceanu, v Mehiškem zalivu. “No, glede na to, da ta vrsta kozic živi precej globoko, v globinah nad 50 metrov, je zelo težko vedeti, kakšen je njen vpliv na biodiverziteto Jadranskega morja. Potrebno bo še veliko raziskav in potem bomo lahko potegniti resnejše zaključke,” še pravi Ugarković.