Deset tisoč ljudi je obsojenih na dolgo čakanje na svoj termin pri zobozdravniku v Sloveniji. Zobozdravniki pa vidijo ta problem predvsem v Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki, kot trdijo, “omejuje dostop do zobozdravstvenih storitev z omejevanjem števila programov v javni mreži” in posledično spodbuja ljudi, naj poiščejo zobozdravstvene storitve v tujini, piše N1.
Takšno zdravljenje je zelo drago, poleg tega pa zobozdravniki opozarjajo, da to pomeni tudi nekontrolirano tveganje za naše paciente. Poleg tega so izpostavili vlogo agencij, ki spodbujajo zdravljenje v tujini, kar je pogosto zavajajoče.
Na današnji novinarski konferenci so zobozdravniki izpostavili ta in še mnoga druga vprašanja, povezana s “zdravstvenim turizmom”.
Med drugim je predsednik odbora za zobozdravstvo in podpredsednik ZZS, Krunoslav Pavlović, vprašal, kam ZZZS usmerja sredstva, namenjena zobozdravstvu, in kako na to gleda ministrstvo.
Osnovni problem je neenakost pri obravnavi zasebnikov v Sloveniji in tistih v tujini, saj slovenski državljani ne morejo povrniti stroškov pri slovenskih zasebnih zobozdravnikih. Zavzel se je za spremembo zakonodaje, ki bi pacientom omogočila svobodo pri izbiri zobozdravnika.
Zobozdravnica specialistka čeljustne in zobne ortopedije iz Zdravstvenega doma Ljubljana, Martina Mikac Cankar, je poudarila, da bi s sredstvi, ki se uporabljajo za zdravljenje v tujini, lahko odprli ”pet ortodontskih programov v Sloveniji”.
Zdravniki so poudarili, da si želijo dialoga s ZZZS.