Zakaj pa ne! Močni in sijoči lasje so odraz našega zdravja, za marsikoga pa tudi »modni dodatek«, izraz ženstvenosti (ali pa moškosti) in življenjskih sprememb. Preden se lotimo mitov, ki od ust do ust krožijo med nami, bi z vami rada podelila še nekaj simpatičnih in nepoznanih dejstev o laseh:
– Črni lasje so najbolj pogosti. Le 1 % svetovnega prebivalstva se pa lahko pohvali z naravno rdečo barvo las.
– En sam las nosi veliko informacij in o nas pove marsikaj. Znanstveniki lahko s sodobnimi metodami iz enega lasu razberejo, če smo uživali droge ali alkohol in kaj smo jedli, pili.
– Lasje hitreje rastejo ob toplem vremenu.
– Sestavljeni so iz mrtvih celic, zato nas, ko jih strižemo, ne boli.
– V povprečju ima človek 100.000 las.
– Na dan nam izpade med 50 in 100 las.
– Lasje so izredno močni. Glava las naj bi zdržala težo do 2 ton.
Če poznate še kakšno zanimivost o laseh, jo napišite na manca.hribovsek@obalaplus.si.
Kar nekaj mitov, pa seveda ne drži. Preverimo skupaj:
-
Lasje hitreje rastejo, če jih strižemo ob polni luni. Ne drži. Žal polna luna ne vpliva na hitrejšo rast naših las. Mit je najbrž nastal na podlagi tega, da polna luna vpliva na plimovanje morja, pa tudi na razpoloženje in odzive posameznikov. Tako da lahko kar pogumno rezervirate termin pri svojem frizerju kadarkoli v mesecu.
-
Prhljaj je nalezljiv. Ne drži. Prhljaj je dermatološko stanje, ki ga ima okrog 50 % populacije. Gre za luščenje kože, opazimo ga na lasišču, pogosto pa je ob tem prisotna tudi srbečica. Prhljaj je zagotovo nadležen, ni pa nalezljiv, saj je odvisen od več dejavnikov: prekomerno delovanje žlez lojnic, pogostost umivanja las, spol, druge bolezni, stres, prehrana, genetski dejavniki itd. To pa ne velja za uši, ki so izredno nalezljive in ko jih dobi en član družine (najbolj pogosto se zgodi, da jih iz vrtca prinesejo naši najmlajši), se lahko hitro razširijo še na ostale. V tem primeru jih je potrebno čim prej odstraniti, večkrat umiti lase s temu namenjenimi šamponi, na visoki temperaturi oprati posteljnino, obleke …
-
Po porodu lasje bolj intenzivno izpadajo. Drži. Marsikatera novopečena mamica opaža, da ji po porodu izpada večja količina las na dan kot običajno. To je ob dogajanju, ki ga mlade mamice doživljajo, zagotovo še dodaten stres oziroma razlog za skrb. Ampak naj vas potolažimo – stanje je začasno. Po porodu se namreč hormonsko ravnovesje v ženskem telesu poruši. Naenkrat pride do drastičnega dviga ali padca določenih hormonov, ki lahko vplivajo tudi na to, da lasje hitreje izpadejo. Drage mamice, tudi to bo minilo!
-
Dieta in slaba prehrana lahko oslabijo kakovost las. Drži. Znano je, da slabe prehranjevalne navade, nekvalitetna hrana in drastične diete v naše življenje ne prinašajo nič dobrega. To se ne odraža samo na stanju kože, zdravju, psihičnem in fizičnem počutju, ampak tudi na naših laseh, ki za zdravo rast potrebujejo dovolj kakovostnih vitaminov in mineralov. Ob slabi prehrani in dietah lasje postanejo suhi, lomljivi, redki in brez leska. Pa tudi rastejo nam počasneje.
-
Če izpulite siv las, bosta na njegovem mestu zrasla dva. Ne drži. Če vas nekaj sivih las na glavi tako zelo moti, si jih lahko mirne vesti izpulite, saj mit, da bosta na mestu izpuljenega sivega lasu zrasla dva, ne drži. Res pa je, da na tistem mestu nikoli več ne bo zrasel las s pigmentom. Naše celice v lasnem mešičku namreč v las, tik preden ta izraste, spustijo pigment melanin. S staranjem pa izgubijo sposobnost normalne sinteze melanina, to pa pomeni, da naši lasje postanejo vedno bolj sivi. Jaz pa vam želim čim manj ljudi in situacij, ki vam povzročajo sive lase.
-
Nošenje kape povzroča plešavost. Ne drži. Vsi (predvsem moški) ljubitelji kap, pozor! Dobro preberite naslednje besede: Nošenje kape ne povzroča plešavosti. Prosim. 😉