Nadaljevanke brez konca: najdaljše televizijske serije

Natančne formule za dolgoživost televizije ni. Kljub temu pa vztrajanje desetletja pomeni, da lahko serija doseže milijone gledalcev ne le v enem trenutku, temveč iz generacije v generacijo – kar kaže na zgodbo in liki, ki resnično zarežejo v srca.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Čeprav so nekatere televizijske serije hit med občinstvom in kritiki, a so bile preklicane po eni ali nekaj sezonah, se druge vedno znova vračajo. Medicinska drama Grey’s Anatomy na ABC-ju se podaja v svojo 20. sezono, animirana serija Family Guy pa je prišla do svoje 23. sezone in se predvaja na Foxu že od leta 1999.

Tu so nekatere najdaljše televizijske serije, ki so to uspele doseči:

Animirana komedija: Simpsonovi, 34 sezon

nadaljevanke
Simpsonovi so ena najdaljših serij v zgodovini televizije. Začeli so leta 1987 kot kratek skeč v oddaji Tracey Ullman Show, preden so dve leti kasneje prešli v sindikacijo. In kljub impresivnim 34 sezonam se serija še vedno producira danes. Malo serij nikoli ni ponudilo takšnih smešnih in premetenih kulturnih kritik kot Simpsonovi – dejansko so bili njihovi pisci pogosto tako prepričljivi s komentarji o aktualnih dogodkih, da so bili pohvaljeni, da so jih napovedali.

South Park, ki je nekoliko bolj političen (in veliko manj primeren za mlajše občinstvo) kot Simpsonovi, se zdi, da deluje podobno. Čeprav nima ravno toliko sezon kot Bart in družina, osemletni otroci iz Southparka z ne starajočimi se izrazi so na sporedu na Comedy Centralu že 27 sezon in še vedno privabljajo občinstvo.

Televizijska oddaja za otroke: Ulica Sezam, 54 sezon

Morda vam ne moremo povedati, kako priti do Ulice Sezam, a lahko vas usmerimo na pravi kanal: po 54 letih se oddaja še vedno predvaja na PBS v Združenih državah Amerike. Glede na to, da Ulica Sezam še vedno izobražuje otroke o abecedi in prijaznosti, hkrati pa gosti nekatere najbolj znane zvezde katerega koli obdobja – od Robina Williamsa do Destiny’s Child – ima dober razlog, da nadaljuje še pol stoletja.

Drama: Zakon in red, 23 sezon

Kriminalna drama Zakon in red je premiero doživela leta 1990 in je v predvajanju še danes. Pravzaprav se je serija, ki jo je ustvaril Dick Wolf, le še razširila: spodbudila je celotno franšizo, ki vključuje glavno oddajo, Zakon in red: Posebna enota, pa tudi Zakon in red: Organizirani kriminal. Čeprav je bilo še veliko drugih dram, ki so trajale več kot desetletje, kot je omenjena Anatomija Grey, 23 sezon Zakona in reda ter več spin-offov kažejo resničen oprijem, ki ga ima na gledalce.

 Talk Show: The Tonight Show, 70 sezon

Pozno nočno programiranje se odlično prilega kulturnim komentarjem, kot noben drug televizijski žanr. Morda je to razlog, zakaj veliko pozno nočnih oddaj, kot je skeč komedija sobotne noči v živo (zdaj v svoji 49. sezoni) in The Late Late Show (29 sezon), vztraja že vrsto let. Nobena pa ni trajala tako dolgo kot The Tonight Show, ki je videl šest komičnih voditeljev: Steve Allen, Jack Paar, Johnny Carson, Jay Leno, Conan O’Brien in trenutni voditelj Jimmy Fallon.

Telenovela: Bolnišnica General, 61 sezon

Vse dolgotrajne oddaje ne morajo biti zbadljive, komične ali obravnavati aktualnih dogodkov – nekatere samo prinašajo dramo. To velja za Bolnišnico General (BG), ki nosi naziv najdaljše telenovele v ameriški televiziji. Bolnišnica General je zdaj v svojem 61. letu produkcije in je prejela 14 Daytime Emmyjev za izjemno dramsko serijo. Druge telenovele, ki so takoj za BG, vključujejo Svetlo vodilo in Dnevi našega življenja, ki sta oba že 57 let stalnica dnevnega TV programa.