Premik ure na poletni čas nas bo prikrajšal za eno uro spanca. V noči iz sobote na nedeljo bomo urine kazalce (0b drugi uri zjutraj) premaknili za eno uro naprej. Evropska komisija je že leta 2019 predlagala ukinitev premikanja ure z letom 2021, a države članice do danes še niso dosegle enotnega dogovora.
Evropska komisija je odločitev, kateri čas bodo izbrale, prepustila državam članicam in pri tem računala, da se bodo med seboj uskladile. Takratna slovenska vlada je bila bolj naklonjena zimskemu času.
Premik ure: Strokovnjaki za zimski čas
Strokovnjaki za spanje zagovarjajo zimski čas, saj naj bi bil ta bolj usklajen z našim naravnim ritmom oziroma biološko uro. Stalni zimski čas bi po navedbah strokovnjakov izboljšal spanec, imel pozitivne učinke na srce in telesno težo. Zmanjšala bi se pojavnost raka ter uporaba alkohola in tobaka. Ljudje bi bili psihološko bolj zdravi ter bolj uspešni v šoli in službi.
Že leta 2018 pa je bila večina prebivalcev proti premikanju ure. Na javnem posvetovanju, v katerem je sodelovalo 4,6 milijona evropskih državljanov, je kar 84 odstotkov ukinitev premikanja ure podprlo. Kot kaže bomo uro premikali vsaj še do leta 2026. Evropska komisija je v uradnem listu že leta 2021 objavila časovni razpored poletnega časa do tega leta.