Prvi maj simbolizira vrednote enakosti, pravičnosti in poštenosti in ostaja opomnik, da nobena pravica ni samoumevna.
“Haymarketov incident” se je zgodil leta 1886 v Chicagu v ZDA, kjer so se protesti delavcev, ki so zahtevali osemurni delovnik, sprevrgli v nasilni spopad s policijo. Incident je pritegnil veliko mednarodne pozornosti in postal simbol boja za delavske pravice. Tri leta kasneje je bila na kongresu socialističnih in delavnih strank sprejeta odločitev, da se prvi maj razglasi za mednarodni praznik dela, ki bo posvečen spominu na ta incident in bo namenjen prizadevanju za boljše pogoje delavk in delavcev.
Kako prvi maj praznujemo danes?
Praznik ima tudi po mnenju zgodovinarjev in antropologov še vedno močan politični pridih. Kot del tradicije na predvečer praznika zagorijo kresovi, simbol prvomajskega praznovanja pa so rdeči nageljni. Zjutraj po mestih in vaseh zadonijo prvomajske budnice pihalnih orkestrov, tovrstnih prvomajskih budnic se udeležuje tudi Pihalni orkester Koper. Tradicionalno ne smejo manjkati jedi z žara ali prvomajski golaž. Najbolj množično praznovanje vsako leto tradicionalno poteka na ljubljanskem Rožniku.
Prvi maj velja za nekakšen neuradni vrhunec in začetek sezone piknikov, prvomajska praznovanja pa spremlja tudi golaž, seveda pa se pripravljajo tudi druge jedi. V svetu kakšne izrazite jedi, ki bi jo jedli ob prvomajskih praznovanjih, nimajo. V nekaterih drugih državah praznujejo tako, da se zberejo tudi na demonstracijah v spomin in opomin na boljše delavne pogoje. V nekaterih državah je prvi maj priložnost za različne kulturne in družabne dogodke, organizirajo se parade, koncerti, pikniki ali druge javne prireditve, ki združujejo ljudi v prazničnem vzdušju. V nekaterih državah je prvi maj uradni državni praznik, ko so trgovine in podjetja zaprta, medtem ko v drugih državah lahko ostanejo odprta, pri čemer se praznovanje omeji na prosti čas. Sicer pa je 2. maj kot dela prost dan slovenska posebnost.
Prvi maj: Kakšen je položaj delavcev?
Predsednik konfederacije sindikatov 90 Damjan Volf nam je o današnjem položaju delavcev povedal:
Menim, da delavstvo v Republiki Sloveniji (RS) nima pretiranega razloga za veselje, saj se sooča s sramotno nizkimi osnovnimi plačami, v katerih se prepogosto poskušajo legalno skriti tudi dodatki za posebne pogoje dela, s povečevanjem negotovih oblik dela, kjer je alarmantno stanje še posebej med mladimi, ki vstopajo na trg delovne sile z delovnim časom, ki se je z množično uvedbo dela na daljavo razpotegnil čez ves dan ter z vedno večjimi delovnimi obremenitvami in s tem povezanim nezdravim in nevarnim delovnim okoljem. Živimo namreč v družbi, kjer se je revščina močno zažrla v vse mikropore družbe in s tem tudi delavstva, saj se je revščina v RS v zadnjem letu dni povečala in v revščini živi že 264 000 ljudi. Zelo zgovoren je tudi podatek, da se je bogastvo najbogatejšega odstotka Slovencev od osamosvojitve povečalo za 95 odstotkov, premoženje najrevnejših pa v istem časovnem obdobju zmanjšalo za 18 odstotkov, zato je potrebno reči STOP izkoriščanju večine na račun manjšine in potrebno je spremeniti našo državo iz davčne oaze za kapital in njihove dobičke v državo, kjer bo dostojno plačilo in zdravje zaposlenih na prvem mestu, ob tem pa omejiti vse politične in lobistične pritiske, ki bodo za posledico lahko imele brezvestno bogatenje kapitala na račun nedostojnih osnovnih plač in preprečiti njihovo uživanje v premoženju brez pravičnega prispevka k solidarni družbi.
Kaj se bo dogajalo v slovenski Istri?
KOPER
Ob počastitvi 1. maja mednarodnega praznika dela, ki bo letos potekal pod geslom »dostojno plačilo za vsakogar«, Konfederacije sindikatov 90 Slovenije vabi 30. aprila 2024 s postavljanjem kresa v jutranjih urah (ob 8. uri) pred Osnovno šolo Antona Ukmarja na Markovcu v Kopru ter nato v večernih urah s pohodom iz Taverne v Kopru (zbiranje pohodnikov ob 19:45 in start ob 20:15. uri) do Osnovne šole Antona Ukmarja na Markovcu, kjer bo po nagovoru predsednika Damjana Volfa ob 20:50. uri prižig kresa s spremljavo godbe na pihala iz Marezig ter rajanjem ob živi glasbi vse do 24. ure.
Prvomajsko praznovanje pripravijo tradiconalno na Socerbu. Tam obljubljajo pestro dogajanje oba praznična dneva.
Program
- maj 2024
- 9.00: tradicionalni pohod Obalnega planinskega društva,
- ob 11.00 in ob 15.00: čarodej Sam Sebastian,
- 13.00: nastop Pihalnega orkestra Sv. Anton,
- 16.00: koncert Leana Kozlarja – Luigija z glasbeno skupino.
Za dobro vzdušje med obiskovalci bosta poskrbela voditelja Iztok Gustinčič in Tomaž Klepač.
- maj 2024
- 14.00: Čuki,
- 18.00: koncert skupine P. Valiak (Parni Valjak tribute).
Obiskovalke in obiskovalci bodo oba dneva lahko uživali tudi v raznoliki gostinski ponudbi in dobrotah, ki jih bodo na stojnicah ponujali domači in drugi ponudniki. Vstop na prireditev bo prost. Prireditev bo potekala v vsakem vremenu, saj bodo organizatorji nad prizorišče postavili šotor.
Izola
- 4. 2024 – Manziolijev trg: Orange Wine Festival Izola,
- 4. 2024 – Hangar Bar: koncert zasedbe VAZZ,
- 5. 2024: – Koncert Alo!Stari in Zgrešeni primeri
- 5. 2024 – Severni pomol Izola: Pomol okusov 2.
Portorož in Piran
- in 28. aprila ob 12.00 Praznik olja in bledeža Padna
V Padni bodo domačini pripravili ponudbo avtohtonih sort oljčnega olja, kmetijskih pridelkov s Šavrinskega gričevja in tradicionalnih istrskih jedi. Poleg kulinaričnih užitkov bo tudi možnosti za številne aktivnosti in pristno istrsko zabavo v večernih urah. Obiskovalce čaka bogata ponudba avtohtonih sort oljčnega olja in zdravih kmetijskih pridelkov.