Vetrna elektrarna na Tartinijevem trgu

Danes so aktivisti Greenpeace Slovenija na Tartinijevem trgu v Piranu razgrnili vetrnico s sporočilom: Slovenski veter moramo izkoristiti, a pomembno je, kako! Z akcijo napovedujejo svetovni dan vetra, ki bo 15. junija. Ob tem opozarjajo, naj vsi nadaljnji projekti vetrne energije v Sloveniji vključujejo lokalne prebivalce in da naj država pošlje jasno sporočilo investitorjem, kakšno vetrno energijo si želimo.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V Greenpeace Slovenija podpirajo prehod na 100 odstotne obnovljive vire energije. “Glavni cilj energetske tranzicije naj bo ukrepati danes in uporabiti tehnologije, ki so na voljo tukaj in zdaj, ne pa se zanašati na magično rešitev, ki bo ali ne bo stala na ozemlju Slovenije leta 2040,” pravijo.

Trenutno so seznanjeni z zadnjim osnutkom Nacionalnega energetsko podnebnega načrta, v katerem je predvidenih novih 150 MW vetrne energije do leta 2030, kar v praksi pomeni, da bomo na celotno ozemlje Slovenije v naslednjih šestih letih postaviti 30 vetrnic.

Lena Penšek, Greenpeace Slovenija:Kar napoveduje NEPN se morda zdi veliko, glede na to da imamo danes zgolj 6 MW vetrne energije, a v praksi to pomeni le 30 novih vetrnic. Jasno pa sporoča naslednje – Slovenija bo morala odpreti vrata vetrnim projektom in vetrna energija bo zagotovo del slovenske energetske prihodnosti. Zato je skrajni čas, da postavimo merila, kje in kako se bodo ti projekti načrtovali. Ugotavljamo, da je za nadaljnje projekte v Sloveniji ključno, da je v vse faze projekta vključeno lokalno prebivalstvo – na transparenten in vključujoč način. Projekti morajo biti predstavljeni tako, da jih ljudje razumejo, sicer je nemogoče in nepravično od njih pričakovati, da jih bodo sprejeli.

Kot pravijo pri Greenpeacu, javnomnenjske raziskave kažejo, da Slovenci smo naklonjeni vetrni energiji, a v javnosti velikokrat deluje drugače. Po njihovih ugotovitvah je neustrezna komunikacija z lokalnim prebivalstvom eden ključnih razlogov, zakaj prihaja do prekinitve projektov, slabe volje in do odpora lokalnih prebivalcev do postavitve vetrnic v njihovem lokalnem okolju.

Z akcijo zato apelirajo na državo, na potencialne investitorje, in na občine. Po njihovem mnenju je nujno, da se jasno opredeli vloga in odgovornost vsakega izmed njih v vseh novih vetrnih projektih. “Procesi so prezakomplicirani, odgovornosti niso jasno začrtane in tako imajo investitorji prosto pot, da stvari delajo po svoje, kar pripelje do nejevolje lokalnih prebivalcev. Na vseh ravneh odločanja se mora spodbujati lokalno prebivalstvo k prepoznavanju potenciala v njihovih občinah ter jim predstaviti vse možne modele aktivnega vključevanja v strukture odločanja, lastništva in upravljanja z vetrno energijo v njihovi okolici. Najprimernejša oblika takšnega vključevanja so energetske skupnosti v obliki energetski zadrug,” navajajo in dodajajo, da takšni modeli vključevanja prebivalstva omogočajo, da ljudje vzamejo moč v svoje roke – kar želimo simbolično pokazati z današnjo akcijo – ljudi, ki so moč vzeli v svoje roke.