Kljub temu, da radi takoj po prebujenju posegamo po kavi, se je izkazalo, da to ni najboljše za naše telo. Znanstveniki trdijo, da najboljši čas za pitje kave ni takoj po prebujenju, ampak uro do uro in pol po tem, ko se zbudimo.
Zakaj je temu tako?
V prvem času po prebujenju se proizvodnja kortizola v telesu nahaja v enem od treh dnevnih vrhuncev. Kortizol pogosto velja za hormon stresa, saj se sprošča v večjih količinah, ko občutimo napetost ali se soočamo z zahtevnimi okoliščinami.
Po drugi strani, kortizol se lahko obravnava tudi kot hormon budnosti, ker proizvodnja kortizola poveča budnost in prispeva k odzivu “bori se ali beži”, ko se srečamo s stresnimi situacijami.
Vnos kofeina, ko je proizvodnja kortizola že na vrhuncu, uči telo, da proizvaja manj kortizola, trdijo farmakologi, ki raziskujejo vpliv določenih sestavin in zdravil na naravne biološke ritme našega telesa.
To ne le oslabi učinek kofeina, ampak tudi preprečuje, da bi kortizol prispeval k občutku budnosti, kar sicer počne. Poenostavljeno, kava in kortizol v kombinaciji pomenita dodaten stres in več živčnosti. Nasprotno, pitje kave, ko je raven kortizola nizka, izboljša razpoloženje in poveča raven energije.
Torej, če želite izvleči največ iz prve jutranje kave, počakajte uro po prebujanju, preden jo spijete.