To so občine v katerih je največ prometnih zaradi alkohola

Koliko se pije v slovenski Istri?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Alkohol v prometu je eden izmed glavnih dejavnikov, ki prispevajo k prometnim nesrečam z resnimi posledicami. Vožnja pod vplivom alkohola ne le ogroža življenje voznika, temveč tudi življenje drugih udeležencev v prometu. Kljub številnim opozorilom in zakonskim omejitvam, ostaja alkohol v prometu pereč problem, ki zahteva celovit pristop in večjo ozaveščenost javnosti o nevarnostih, povezanih z vožnjo pod vplivom alkohola.

Nedavno izdano poročilo “Zdravje v občini“, ki so ga pripravili pri NIJZ, podrobno analizira različne dejavnike, ki prikazujejo zdravstveno sliko vsake izmed 212 slovenskih občin. Na podlagi teh kazalnikov je mogoče ugotoviti, v katerih občinah je bilo med leti 2018 in 2022 največ poškodovanih v prometnih nesrečah. Povprečje za celotno Slovenijo v omenjenem obdobju znaša indeks 1,8 poškodovanega na vsakih 1.000 prebivalcev.

Najslabše stanje je v gorenjskih občinah Železniki in Preddvor, kjer je indeks 2,2.

Kako je v slovenski Istri?

Tematska karta, ki so jo ustvarili v sklopu projekta, prikazuje podatke za vsako občino. Zanimalo nas je, kako pogosto se v slovenski Istri vozniki odločijo, da sedejo za volan pod vplivom alkohola.

Podatki NIJZ kažejo, da v določenih občinah slovenska Istra beleži precej primerov poškodb v prometu, za katere je kriv alkohol.

Od štirih občin je na prvem mestu Izola, ki ima indeks kar 13,3. Sledi Piran z indeksom 12,33 odstotka. Ti odstotki niso zanemarljivi. Sledi občina Ankaran, ki beleži 10,19 odstotka takšnih primerov.

Najboljša je Mestna občina Koper, ki je na seznamu označena s svetlo modrim odtenkom in beleži okoli 7,54 odstotka prometnih nesreč zaradi alkohola.

 

Alkohol v prometu predstavlja resno nevarnost za vse udeležence v cestnem prometu. Kljub številnim preventivnim kampanjam in strogim zakonskim omejitvam vožnja pod vplivom alkohola še vedno prispeva k visokemu številu prometnih nesreč in poškodb. Podatki kažejo, da so nekatere občine bolj prizadete kot druge, kar poudarja potrebo po še intenzivnejših prizadevanjih za ozaveščanje javnosti in zaostritev nadzora nad spoštovanjem prometnih predpisov. Samo s skupnimi napori lahko zmanjšamo vpliv alkohola v prometu in zagotovimo varnejše ceste za vse.