Vročinski val je zajel ves svet: prejšnji teden smo pri nas občutili neznosne temperature, ki so nas zadržale ob klimatskih napravah; le najpogumnejši so se čez dan odpravili ven. Zabeležene so bile tudi rekordne temperature morja. V slovenski Istri je temperatura morja presegla 30 stopinj.
Po podatkih službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus je 22. julij nov najbolj vroč dan v zgodovini, potem ko so klimatologi izmerili, da je bilo svetovno povprečje temperature zraka v ponedeljek 17,15 stopinje Celzija oziroma 0,06 stopinje Celzija več kot 21. julija, ki je pred tem veljal za rekordnega.
“Zemlja je ravnokar doživela najbolj vroč dan,” so zapisali pri Copernicusu. Po poročanju AFP je vsak mesec od junija 2023 presegel rekord najtoplejšega meseca v primerjavi z istim mesecem prejšnjih let.
Lani so štirje zaporedni dnevi, od 3. do 6. julija, postavili nov rekord, saj so podnebne spremembe, povzročene z izgorevanjem fosilnih goriv, privedle do ekstremnih vročin.
Čeprav je bila nedeljska rekordna temperatura le malenkost višja od lanske, je Buontempo dejal: “Kar je izjemno, je, kako se temperatura zadnjih 13 mesecev razlikuje v primerjavi s prejšnjimi rekordi.”
Vsak mesec od junija 2023 je zdaj najtoplejši mesec na planetu, odkar beležimo podatke, v primerjavi z istim mesecem prejšnjih let.