Po izračunih naj bi se plača Plenkovića zvišala na 5534 evrov neto, kar je 2274 evrov več kot zdaj. To je 1,7-krat več od trenutne povprečne neto plače na Hrvaškem, torej bo premier prejel povišico v višini celotne povprečne neto plače plus dodatnih 950 evrov. S tem bo postal eden najbolje plačanih premierjev v državah EU s podobnim standardom.
Napovedano povečanje plače naj bi premieru države prineslo kar štirikrat večjo plačo od povprečne. Aprila letos je bila njegova plača dvakrat večja.
Plače premierjev v Evropski uniji
Za to temo bi bilo dobro narediti pregled povprečnih plač v državah Evropske unije ter plač premierjev. Hrvaški Jutarnji list je objavil te podatke.
Na vrhu seznama je madžarski premier Viktor Orban s plačo 16.000 evrov mesečno, medtem ko je povprečna plača na Madžarskem 1.675 evrov. Drugi na seznamu je Robert Fico, predsednik Češke, ki mesečno prejema 11.000 evrov, medtem ko je povprečna plača 1.447 evrov. Na tretjem mestu je Petr Fiala (Češka) s plačo 10.834 evrov. Povprečna plača v Češki znaša 1.783 evrov.
Na tem seznamu je na četrtem mestu Andrej Plenković s plačo 9.367 evrov bruto plače. To ga postavlja na vrh seznama po višini plač.
Od 13 navedenih držav je Slovenija na 12. mestu. Med plačo hrvaškega in našega premierja so plače premierjev Estonije, Latvije, Grčije, Italije, Poljske, Litve in Portugalske.
Italijanska premierka prejema plačo 8.250 evrov, medtem ko je povprečna plača Italijanov 2.479 evrov.
Premier Golob ima mesečni dohodek 5.632 evrov. Razlika med njegovo plačo in povprečno mesečno plačo v državi je najmanjša.
Razlika med hrvaško in slovensko plačo
To pomeni, da bo po povečanju plače hrvaški premier Andrej Plenković prejel 3735 evrov več kot premier Slovenije.
BDP na prebivalca v Sloveniji je 87 odstotkov povprečja EU, na Hrvaškem pa 78 odstotkov. Povprečna mesečna neto plača v Sloveniji je 2333 evrov, na Hrvaškem pa 1834 evrov. Manjši odstotek ljudi je v tveganju za revščino, prav tako je tudi brezposelnost manjša.