Mnogi se v teh vročih dneh sprašujejo, kako tudi poleti ostati v formi? Visoke poletne temperature vsekakor niso izgovor, da tudi poleti ne bi migali. Hitra hoja ob obali, padel, odbojka na mivki, joga, plavanje in nenazadnje vadba v klimatiziranih prostorih, so vsekakor aktivnosti, ki jih je mogoče opravljati tudi ob najbolj vročih poletnih dneh. Zanimivo pa je, da po letih pozabe preporod očitno doživlja tudi tek.
Poglejte nekaj nasvetov, kako tudi poleti ostati v formi.
Kako tudi poleti ostati v formi s tekom?
Vplivneži in osebni trenerji tako na družbenih omrežjih delijo skrivnosti, kako učvrstiti telo s tekom v kratkem času, pri tem pa se upirati vročini z uporabo praktičnih nasvetov ter primernih oblačil in dodatkov proti vročini. Med njimi so zložljive stekleničke za vodo, zračne kape, tehnična oblačila, sončne kreme, ki se ne stopijo ob potenju, in priljubljeni t.i. ‘running vest’ – mini jopiči za hidracijo, ki omogočajo pitje brez ustavljanja med aktivnostmi na prostem, treningi in tekmovanji, saj so opremljeni z žepi za stekleničke in vrečkami za vodo, cevmi in ustniki za pitje ter energijskimi geli z ogljikovimi hidrati in minerali, ki jih lahko posrkate med aktivnostjo in tako premagate utrujenost.
@jusztactive The best running vest on the market #jusztactive #runningvest #runnersofitiktok #tiktokmademebuyit
Posebni recepti
Med trendi ‘cooling strategies for fitness‘ na družbenih omrežjih so tudi granite, lučke in ‘ice slurry’ oziroma mešanica vode in drobno zdrobljenega ledu, ki jo že uporabljajo vzdržljivostni športniki za ohlajanje pred tekmami, zdaj pa je z dodatkom mete postala priljubljena receptura tudi med navadnimi smrtniki. Poleg tega so priljubljeni tudi domači rehidracijski napitki, kot je voda z limono in soljo. Priprava slednje je zelo ensotavna, v litru vode stopite 1 gram kuhinjske soli ter dodate limonin sok po okusu. Napitek pijte počasi pred, med in po vadbi, da zagotovite ustrezno hidracijo in preprečite dehidracijo telesa.
Koliko tekočine popiti?
Splošno pravilo pravi, da je treba popiti vsaj en liter vode na vsakih 25 kg telesne teže, poleg tiste, ki jo pijete med obroki in med vadbo. V veliki vročini med vadbo pa je priporočljivo piti pijače z elektroliti, kot so magnezij, kalij in natrij, da preprečite dehidracijo. Zadostna hidracija je namreč ključnega pomena za ohranjanje optimalne telesne funkcije in preprečevanje toplotnega stresa. Prav tako pomaga pri vzdrževanju telesne vzdržljivosti in zmanjšuje tveganje za mišične krče in utrujenost.
Prilagodite intenzivnost vadbe
Začnite z lažjimi vadbami in postopoma povečujte intenzivnost. Poslušajte svoje telo in če se počutite utrujeni ali pregreti, si vzemite premor v senci ali se osvežite z vodo.
Sicer pa vadbo načrtujte v zgodnjih jutranjih urah ali pozno zvečer, ko so temperature nižje. Izogibajte se treningom med 10. in 16. uro, ko je sonce najmočnejše.
Gibanje je sicer mogoče tudi takoj po obrokih, vendar na lahek način. Po kosilu in večerji si privoščite 30-minutni sprehod, ki bo pomagal pri prebavi in zniževanju krvnega sladkorja. Tako boste prispevali k boljši presnovi in se izognili občutku teže po obrokih.