Raziskovalci z Univerze v Torontu so nedavno objavili študijo, ki prinaša nove vpoglede v vpliv zakonskega statusa na proces staranja. Študija, ki je vključevala več kot 7.000 Kanadčanov, starih 60 let ali več, je trajala tri leta in je razkrila zanimive razlike med spoloma. Poroka na en spol vpliva bolje, na drugi pa očitno malo manj.
Poroka in staranje pri moških
Rezultati so pokazali, da so moški, ki so poročeni ali so se poročili med trajanjem študija, imeli dvakrat večje možnosti za t.i. optimalno staranje v primerjavi s samskimi moškimi. Optimalno staranje je opredeljeno kot odsotnost resnih fizičnih, kognitivnih, duševnih ali čustvenih stanj, ki bi lahko omejevala vsakodnevne aktivnosti, poleg visoke ravni sreče in dobrega fizičnega ter duševnega zdravja.
Vpliv zakona na ženske
Zanimivo pa, da za ženske študija ni našla podobnih koristi zakona za proces staranja. Pravzaprav so ženske, ki nikoli niso bile poročene, imele boljše možnosti za optimalno staranje v primerjavi z ženskami, ki so bile poročene in nato ovdovele ali ločene.
Pomen socialnih stikov in zdravega življenjskega sloga
Študija je tudi izpostavila, da so redni socialni stiki z družino, prijatelji in sosedi ključni za dobro staranje. Prav tako so zdravi življenjski slogi, kot so vzdrževanje zdrave telesne teže, redna telesna aktivnost, izogibanje nespečnosti in nekajenje, povezani z boljšimi izidi zdravja.