Tam, kjer je nekoč stal Rex, še vedno krožijo mnoge zgodbe – tistih, ki se živo spominjajo tega dogodka. Po Rexu je ostala legenda, veliko zgodb prebivalcev, spominov in tistih, ki ne bodo dovolili, da bi se zgodba o največji čezoceanki potopila v pozabo.
Zato so se v nedeljo, 8. septembra, srečali nekdanji in sedanji prebivalci Moleta, območja med Koprom in Izolo, na mestu, od koder je bilo nekoč ladjo Rex najbližje videti s kopnega. Tokrat so se zbrali, da bi ob 80-letnici zračnega napada na ladjo Rex pokazali, da ta zgodba ni pozabljena.
Ob tej priložnosti so ljubitelji in varuhi te zgodbe odkrili novo obeležje na mestu, kjer je veličastna čezoceanska nasedla in se po napadu ter požaru prevrnila na bok. “Skulptura je delo gospoda Slavka France, ki je s to instalacijo nadomestil ploščo, ki jo je zadnja tramontana odnesla,” je zapisal filatelist Gorazd Budal in dodal, da si vsi želijo, da obeležje ne bi postalo tarča obalnega vandalizma.
Kot je povedal ustvarjalec, skulptura vsebuje stvarne dele ladje Rex: dimnike, jambor in okna so narejeni iz materialov, ki so jih zbiratelji ohranili do danes.
Dne 5. septembra 2024 je v Kulturnem domu v Izoli potekalo tudi spominsko srečanje in razstava, posvečena zgodovinskim dogodkom. Ob tej priložnosti je bila predstavljena posebna spominska razglednica, opremljena s priložnostnim poštnim žigom in osebno poštno znamko. Avtor te zbirateljske izdaje je filatelist Gorazd Budal, ki je s tem prispeval k ohranjanju zgodovinskega spomina.