Obdolženec v zadevi Portoroška plaža
Univerza na Primorskem se je za več kot šest milijonov evrov vreden nakup prenovljenih prostorov za študente v Kopru uradno odločila na podlagi cenitve, ki jo je izdelal eden od obdolženih v zadevi Portoroška plaža, poročajo na portalu.
Leta 2022 je namreč sodnega cenilca Salka Pivaća Nacionalni preiskovalni urad ovadil zaradi očitkov, da je spisal cenitev po nepošteni vrednosti pri sporni oddaji dela portoroške plaže v najem družbi Hotel Palace Portorož. S tem naj bi za skoraj milijon evrov pomagal oškodovati javno komunalno podjetje Okolje Piran, ki ga je takrat vodil Gašpar Gašpar Mišič, sicer prvi obdolženi v zadevi.
Čeprav je zadeva v sodni preiskavi, kot je za Necenzurirano dejal Pivač, je marca letos za univerzo izdelal cenitev, ki je bila podlaga za dogovor o ceni nakupa prostorov v poslovni stavbi Barka v Kopru. Ideal Invest, ki jih je univerzi prodal, jih je kupilo le nekaj mesecev prej, in čeprav podjetje nima zaposlenih, ustanovljeno pa je bilo pred kratkim in ima zato minimalne prihodke, so ga na univerzi ocenili kot vrednega zaupanja za tak posel. Še več, univerza je podjetju zaupala še prenovo prostorov.
Zapisnikov o pogajanjih ni
Kot so na portalu Necenzurirano že poročali, je prostore v Barki družba Monetic, nekoč znana pod imenom Hypo Leasing, že poleti 2022 ponudila Univerzi na Primorskem. A se slednja za nakup v vrednosti 2,9 milijona evrov ni odločila. Leto kasneje – septembra 2023 – je po isti ceni prostore kupilo podjetje Ideal Invest. Podjetje sta le 9 mesecev pred tem ustanovili Dijana Sarić in Ana Šukalo, registrirano pa je bilo za trgovino z ribami.
Le mesec dni pozneje – oktobra 2023 – je to podjetje prostore ponudilo univerzi, kjer so si nenadoma premislili in novembra projekt novega študentskega doma že uvrstili v načrt investicij, poročajo na Necenzurirano.
Januarja letos so se začela pogajanja o nakupu in prenovi prostorov. Kot so za portal pojasnili na univerzi, se je s podjetjem Ideal Invest pogovarjala kar rektorica Klavdija Kutnar v sodelovanju s službami rektoriata. Na Necenzurirano so želeli videti zapisnike pogajanj, a so jim dejali, da ne obstajajo.
Salko Pivać je vstopil v zgodbo marca, ko je podjetje Ideal Invest univerzi poslalo ponudbo za prodajo prenovljenih prostorov v višini 6,142 milijona evrov, saj ga je univerza najela, da izdela cenitev končnega stanja prenovljenega objekta. Pivać je njegovo vrednost ocenil na 6,157 milijona evrov. To je le 15 tisoč evrov več od cene, ki jo je ponudil prodajalec. Že nekaj dni kasneje sta se univerza in prodajalec dogovorila, da končna cena znaša 6,136 milijona evrov, pišejo na Necenzurirano.
Ekspresno opravljena cenitev študentskega doma, ki ga sploh še ni bilo
Na portalu so izpostavili, da je Pivać v enem samem dnevu opravil veliko količino dela. V petek, 15. marca, le dva delovna dneva pred koncem pogajanj, si je tako uspel ogledati prostore, oceniti vrednost objekta in spisati cenitveni dokument, dolg 42 strani. In določiti skoraj do evra enako vrednost, kot jo je ponudil prodajalec.
Pivać pa ni opravil samo ogromno dela, ampak nemogoče delo. Ocenjeval je namreč vrednost študentskega doma, ki ga takrat v teh prostorih še ni bilo, v poročilo pa zapisal nekaj trditev, ki se ne ujemajo niti s fotografijami, ki jih je priložil.
V njem je recimo mogoče prebrati, da so bili že leta 2023 “prostori preurejeni v 117 študentskih sob in popolnoma na novo opremljeni”, na fotografijah pa je razvidno, da so v njih pisarne. Še letos, ko so objekt obiskali predstavniki ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, so se šele opravljala rušitvena dela.
Na portalu Necenzurirano so še izpostavili, da Salko Pivać ni pooblaščeni cenilec vrednosti, ki bi za to dejavnost pridobil dovoljenje Slovenskega inštituta za revizijo, temveč sodni cenilec in izvedenec gradbene stroke. Razlika je v tem, da so pooblaščeni cenilci vrednosti pod nadzorom inštituta in agencije za javni nadzor nad revidiranjem, ki jim lahko v primeru kršitve pravil in standardov ocenjevanja izrečeta sankcije, sodni cenilci pa opravljajo cenitve le za potrebe sodišč. Zakaj ga je torej Univerza na Primorskem izbrala za pomoč pri svoji največji investiciji v tem letu, ki jo bo financirala z denarjem iz državnega proračuna?