Snemali so ga septembra 2022 tudi v Izoli in v nasem ljubem Piranu, hrvaski Istri, ter v Trstu. Nastal je v produkciji podjetja Netflix in imel sprva delovni naslov Our Man From Jersey. Režiral ga je britanski filmski in televizijski producent Julian Farino, ki je, kot zanimivost, poročen s srbsko igralko Branko Katić.
Film The Union je pred dvema letoma pomenil gostovanje do zdaj največjega filmskega projekta v Sloveniji: vlada je za projekt prispevala 2,5 milijona evrov denarnega povračila; sodelovalo nas je 340 slovenskih filmskih delavcev in statistov.
Halle Berry in Mark Wahlberg v (hrvaški) Istri pristaneta približno po eni uri in 17 minutah filma; iz Pirana v divjem avtomobilskem pregonu odbrzita deset minut pozneje. Po pristanku jima, kot prvi primeren avto za krajo pod roko pride ravno razmajana stoenka, sicer pa se Piran, kot ze tolikokrat prej v raznih filmih, spet izkaze za izjemno fotogenicno kuliso.
Po panoramskem posnetku Tartinijevega trga smo priča spodleteli prodaji vohunskega materiala v kavarnici na trgu, nato se z motorji preganjamo po ozkih uličicah mesta, predvsem po ulici Svobode. Akcija je tudi na plazi na Punti, ter po strehah piranskih his, kjer se Mark Wahlberg zaplete v igro macke in misi z dvema nepridipravoma.
Gre za največji tovrstni tuji projekt pri nas. V Sloveniji so sicer posneli samo del filma, v tem delu pa naj bi bila poraba po podatkih Slovenskega filmskega centra višja od 10 milijonov evrov, kar grobo ocenjeno, milijon na minuto. Veliko denarja je slo tudi za je placila lokalom za izpad dohodka tisti konec tedna, ko se je snemalo, ter seveda za ekipo, statiste, odlicen catering, ki so ga dvakrat na dan pripeljali iz Ljubljane.
Za nas statiste, je bilo pomembno, da smo bili tocni; ob petih zjutraj smo morali ze opravljati Covid test, sledila je kostumografija, in, ko se je zdanilo, so se ze slisale prve filmske klape.
Snemanja so bila od 10 pa do 14 ur. Nekatere prizore smo posneli tudi po dvajsetkrat in vec, en kader celo z ogromnim dronom, ki je letel mimo balkona mestne hise.
Oba glavna igralca in reziser so se srecali z naso kulturno ministrico, ter se ji se posebej zahvalili za denarni prispevek.
Piran, slikovito obalno mesto v Sloveniji, je zaradi svoje zgodovinske arhitekture in čudovitih obalnih prizorov priljubljena lokacija za snemanje filmov. Nekaj znanih filmov, ki so bili posneti v Piranu, vključuje:
1. Piran – Pirano (2010): Slovensko-italijanski film režiserja Gorana Vojnovića, ki raziskuje medgeneracijske odnose in tematizira povojno zgodovino Pirana skozi oči različnih likov, katerih življenje je zaznamovalo mesto.
2. Casanova Variations (2014): V tem filmu, ki ga je režiral Michael Sturminger, se pojavlja tudi Piran. Film z Johnom Malkovichem v glavni vlogi je zgodovinska drama, v kateri se prepletajo elementi opere in filma.
3. Zoran, moj nečak idiot (2013): Italijansko-slovenska komedija režiserja Mattea Oleotta. Del snemanja je potekal tudi v Piranu in drugih delih slovenske obale.
Ter, seveda legendarna Babica gre na jug, iz zacetka devetdesetih, ter Poletje v skoljki.
Piran s svojo mešanico beneške arhitekture in ozkih uličic ponuja edinstveno filmsko kuliso, kar ga naredi privlačnega za domače in mednarodne filmske produkcije.
Recenzija filma v referenčni reviji The Hollywood Reporter omeni “akcijski vrhunec v čudovito slikoviti obmorski vasici (v resnici Piran v Sloveniji), ki bi po tem moral doživeti poskok v turizmu.
Dean Vrabl