Terapevti opozarjajo: 5 slabih navad, ki povzročajo tesnobo

Tesnoba je normalen, a neprijeten občutek, ki se mu večina želi izogniti. Psihoterapevtka Natasha Reynolds ga primerja s požarnim alarmom – čeprav nas opozori na resnične nevarnosti, se pogosto odzove tudi na lažne grožnje.

Deli novico s tvojimi prijatelji

»Del možganov, ki je odgovoren za prepoznavanje groženj, se lahko odzove na situacije, ki v resnici niso nevarne,« je pojasnila za HuffPost.

Če se ta »alarm« prepogosto sproži zaradi lažnih groženj, je lahko to znak, da mu moramo pomagati, tako da razvijemo orodja za obvladovanje stresa.

Reynolds je skupaj z drugimi strokovnjaki izpostavila 5 navad, ki lahko tesnobo povečajo.

1. Črno-belo razmišljanje

“To pomeni videti situacije kot dobre ali slabe, mišljenje vse ali nič, ne da bi videli nians,” pojasnjuje Reynolds. Na primer: ena napaka v elektronskem sporočilu ne pomeni, da smo nesposobni, ampak da smo preprosto človek, ki se kdaj zmoti.

2. Nenehno iskanje potrditve

Nenehno iskanje potrditve od drugih prav tako povečuje tesnobo. Po mnenju psihologinje Jennifer Anders lahko iskanje mnenj drugih ali iskanje simptomov po internetu začasno pomiri skrbi, dolgoročno pa poveča potrebo po nenehnem zagotavljanju potrditev, kar še stopnjuje tesnobo.

“Kratkoročno iskanje potrditve zmanjša ta cikel skrbi v vaših mislih, dolgoročno pa ustvari negativen cikel, ki zahteva nenehno potrjevanje samo zato, da se počutite dobro,” ugotavlja.

3. Katastrofiziranje

Katastrofiziranje ali iskanje najslabših možnih scenarijev prav tako prispeva k tesnobi. Reynolds pojasnjuje, da se tesnoba pojavi, ko precenjujemo nevarnost situacije in podcenjujemo lastne sposobnosti obvladovanja.

Na srečo je delila nasvet, ki lahko pomaga: “Tovrstno razmišljanje je mogoče premagati z vprašanjem: ‘Kaj, če se vse dobro izteče?’ Tesnoba ne razmišlja o najboljšem možnem scenariju.”

tesnoba

4. Negativni samogovor

Negativni samogovor, kot je nenehna samokritika, lahko tudi poslabša tesnobo. Anders poudarja pomen zavedanja, kako se pogovarjamo sami s seboj, saj so te besede pogosto veliko ostrejše od tistih, ki bi jih uporabili do drugih.

5. Ugajanje drugim

Anders poudarja, da lahko postavljanje potreb drugih pred lastne povzroči občutek samozanemarjanja, kar še poveča tesnobo.

“To ustvarja dinamiko samozanemarjanja, postavljanja želja in potreb drugih pred svoje lastne. Razvijanje samozavesti na podlagi tega, kar počnete za druge, močno prispeva k tesnobi,” opozarja.

Razumevanje in prepoznavanje negativnih miselnih vzorcev sta ključna koraka pri obvladovanju tesnobe. Razvijanje bolj pozitivnih navad in terapija lahko tudi bistveno izboljšata duševno zdravje.

Strategije za premagovanje anksioznosti in stresa