Nevidni temelji
Ko gradimo hišo, vso pozornost običajno posvetimo njeni končni podobi. Redko pa govorimo o tem, kako trdni so temelji, čeprav brez njih hiša ne bi stala. Enako velja za naše duševno zdravje. Osredotočamo se na to, kako izgledamo, kako nas vidijo drugi, a premalokrat se vprašamo, kaj se dogaja v nas. Duševno zdravje je temelj, na katerem gradimo odnose, produktivnost, sposobnost soočanja s stresom in celo telesno zdravje.
Duševno in telesno zdravje – neločljiva celota
Duševno in telesno zdravje nista ločena. Stres, tesnoba in kronične čustvene težave vplivajo na naše telo. Srčni utrip, krvni tlak in celo imunski sistem so povezani z našim duševnim stanjem. Telesne bolezni pogosto spremljajo dolgotrajne psihološke težave. Telesno zdravje opažamo hitreje, a ko trpi naša notranjost, pogosto zanemarimo skrb zanjo.
Prepričanja in stigme: največji sovražnik napredka
Čeprav se vse več govori o pomembnosti duševnega zdravja, so družbene stigme še vedno močno prisotne. Kolikokrat ste že slišali, da je nekdo, ki obiskuje psihoterapijo, “šibek”? V resnici pa je ravno obratno. Prepoznati svoje stiske in poiskati pomoč je eden najpogumnejših korakov, ki jih lahko naredimo za svoje zdravje. Zakaj torej še vedno bolj skrbimo za telesno zdravje in zanemarjamo svoje notranje počutje?
Osnova kakovostnega življenja
Duševno zdravje ni le odsotnost bolezni, ampak stanje popolnega blagostanja, kjer se lahko učinkovito soočamo z izzivi, produktivno delujemo in se počutimo izpolnjene. Če temelj zanemarjamo, se naše življenje začne krhati – težje vzdržujemo odnose, smo manj produktivni in težje uživamo v stvareh, ki so nas prej veselile. Mnogi ljudje se trudijo ohranjati telesno pripravljenost; ali enako skrb posvečajo tudi svojemu mentalnemu zdravju?
Kaj lahko storimo?
Razbijmo stigmo. Duševno zdravje naj postane prioriteta brez občutka sramu. Iskanje pomoči naj bo sprejeto kot skrb zase, ne kot znak šibkosti.
Dajmo duševnemu zdravju enako težo kot telesnemu. Tako kot skrbimo za telo, moramo načrtovati tudi čas za sprostitev, meditacijo, hobije in pogovore z bližnjimi ali strokovnjaki.
Bodimo pozorni na znake. Ne čakajmo, da duševne težave postanejo kritične. Poslabšanje razpoloženja, povečana tesnoba sta lahko znaka, da potrebujemo pomoč.
Podporno okolje. Obkrožimo se z ljudmi, ki nas podpirajo in ne zanikajo pomena duševnega zdravja.
Duševno zdravje – vsakdanja prioriteta
Svetovni dan duševnega zdravja nas spodbuja, da se za trenutek ustavimo in premislimo, kako skrbimo za svoje duševno blagostanje. Ključ do prave spremembe je v tem, da ne čakamo na en dan v letu za razmislek. Bodimo prijazni do sebe vsak dan, saj brez notranjega ravnovesja ne moremo resnično uživati v telesnem zdravju oz. življenju nasploh.