Povišane temperature morja, zabeležene letos, niso prinesle le novih rekordov, temveč so povzročile tudi spremembe v morskih ekosistemih. Zaradi višjih temperatur so se začele širiti nove vrste, ki jih prej na tem območju nismo poznali, in sicer vse od juga pa do severnega Jadrana in Tržaškega zaliva.
Nekatere od teh novih vrst so še posebej nevarne za avtohtone organizme. Med njimi izstopajo modre rakovice, ki z načinom svojega življenja zavzemajo prostor drugim vrstam, jim odvzemajo hrano in s tem ogrožajo celoten ekosistem. Te invazivne rakovice predstavljajo resen izziv za biološko ravnovesje v Jadranu, saj njihovo širjenje ogroža obstoječe morske vrste in s tem stabilnost celotnega okolja.
Na temo teh sprememb v morju in njihovih posledic so nedavno razpravljali biologi na filmskem festivalu v Trstu, imenovanem Trieste Science+Fiction, ki poteka vse do 3. novembra. Festival je pritegnil strokovnjake in ljubitelje znanosti, ki so skupaj razpravljali o vplivih podnebnih sprememb na morske ekosisteme in iskanju rešitev za to perečo problematiko.
Kaj so lesserske migracije?
Lessepska migracija je fenomen premikanja morskih organizmov iz Rdečega morja v Sredozemsko morje prek Sueškega prekopa, ki je bil odprt leta 1869 in tako postal pomembna povezava med dvema različnima ekosistemoma. Poimenovana je po francoskem diplomatu in inženirju Ferdinandu de Lessepsu, ki je zasnoval in vodil gradnjo Sueškega prekopa.
Ker so vode Rdečega morja toplejše in slajše od Sredozemskega morja, so se ob odprtju kanala najprej začele seliti vrste, ki so bile sposobne prilagoditve na nekoliko hladnejše in slane razmere. S podnebnimi spremembami in segrevanjem Sredozemskega morja pa je zdaj ta selitev še hitrejša in obsežnejša, saj se vrste iz Rdečega morja lažje prilagodijo vse bolj toplemu Sredozemlju.
Lessepske migracije prinašajo nove vrste rib, rakov, mehkužcev in drugih organizmov, ki močno vplivajo na obstoječi ekosistem. Mnoge od teh vrst so invazivne, kot na primer levja riba in modra rakovica, ki zasedejo prostor domačim vrstam, saj jim jemljejo hrano ali neposredno plenijo nanje. V nekaterih primerih to vodi v izumiranje domačih vrst, kar ogroža biotsko raznovrstnost in ravnovesje morskega ekosistema.
Biologi in ekologi ta pojav skrbno preučujejo, saj ima daljnosežne posledice za Sredozemsko morje in njegov ekosistem. Razumevanje in obvladovanje lessepske migracije je izziv, ki zahteva mednarodno sodelovanje pri sprejemanju ukrepov za varovanje morskega življenja in preprečevanje širjenja invazivnih vrst, ki bi lahko dolgoročno ogrozile zdravje Sredozemskega morja.