Danes so se župani in podžupani dvanajstih občin sestali v okviru programskega sveta za zagotovitev oskrbe z vodo za teh 12 občin, na katerem so potrdili osnutek DIP-a oz. dokumenta za identifikacijo projekta, ki bo dokončno potrjen na korespondenčni seji. “Izjemno sem vesel, da smo prišli do točke, do katere te občine v preteklosti nismo prišle. Skupaj smo razvili skupen projekt, ki bo zagotovil varno in stabilno oskrbo z vodo za velik del Primorske,” je danes pred Pretorsko palačo v Kopru povedal župan te občine Aleš Bržan. “Ponosen sem, da bo Primorska še bolje povezana kot po drugi svetovni vojni, tudi glede oskrbe z vodo.”
Zahvalil se je kolegom županom in poudaril, da je bilo za projekt potrebno precej več zaupanja, kot ga je bilo na začetku, tudi na podlagi prejšnjih izkušenj. Zahvalil se je vladi ob sprejemu sklepa za zagotovitev 92.000.000 evrov sredstev. Celoten projekt je ovrednoten na 118 milijonov evrov.
En sistem bo pomagal drugemu
Gre za projekt, ki ga sestavljata dva dela. Prvi del vključuje zmanjšanje vodnih izgub na vsakem vodnem omrežju. Drugi del se nanaša na povezavo več vodovodnih sistemov, kar bo zagotovilo večjo varnost in dostop do vode.
Kras je že povezan s slovensko Istro preko Rodika – Rodik bo križišče, kjer se bo voda povezovala naprej. S postojnskega konca bo prišla nova povezava na Rodik, s pretokom 50 metrov na sekundo. Okrepljena bo povezava z Ilirsko Bistrico, kar pomeni, da bo celoten sistem povezan. “En sistem bo pomagal drugemu,” je dejal župan Aleš Bržan.
V Istro bo tako priteklo dodatnih 115 litrov vode.
Suše še vedno izziv
115 litrov vode bo na voljo slovenski Istri, vendar bodo sušna obdobja še naprej predstavljala izziv. Župan Občine Koper je povedal, da bo dodatnih 115 litrov vode zagotovljenih pod pogojem, ”da je drugje oskrba z vodo nemotena in da ni težav”, kar pomeni, da bodo morali biti prebivalci slovenske Istre v ekstremnih sušnih razmerah znova pripravljeni na omejitve vode oziroma “varčevalne ukrepe.”
Kljub temu je trenutni projekt velik korak pri reševanju tega problema: povezovanje občin je zagotovo pozitiven premik v oskrbi s pitno vodo v slovenski Istri.
Ključna vloga povezovanja
“Dogovor, ki je bil sprejet lani, je zdaj nekako nadgrajen. Vidimo veliko zadevo v povezovalnem vodovodu: gre za zagotovitev varnosti,” je dejal župan Občine Sežana Andrej Sila. Pomen tega projekta za Kras vidi tudi v velikih podnebnih spremembah ter nemirnih in nestabilnih razmerah na svetovni ravni. “Vsak vodovod bo posebej skrbel za svoj delež: Postojnski del za Postojno, Kras za Kras, Istra za Istro. A bistvo je povezovanje, bistvo je skupen projekt in da Primorska stoji skupaj. Mislim, da je to prednost tega projekta,” je še dodal Andrej Sila.
Gre za najobsežnejši projekt v regiji. Zanj je bilo potrebno veliko usklajevanja – saj je projekt pomemben tudi na državnem nivoju.
Pred novinarji je spregovoril tudi župan Občine Ankaran Gregor Strmčnik, ki pomen projekta vidi tudi v preseganju trenutnih mandatov, saj je pomemben tudi za bodoče lokalne samouprave. “Občine bomo v svojih deležih tudi finančne in materialne obveznosti prevzele v proračunskih načrtovanjih, ne le za leto 2025, ampak vse do leta 2029.”
Ključ za razdelitev stroškov bo število prebivalcev, ob upoštevanju pomembnosti položaja slovenske Istre.