»Danes smo z droni spustili 2500 semenskih bombic, v katerih je šest različnih vrst semen, ki jih je določil Zavod za gozdove. Ta način pogozdovanja je odličen za nedostopna področja, ki so v požarih tudi najbolj prizadeta, saj tja tudi gasilci težko pridejo. Dodatna prednost uporabe dronov je tudi hitrost, saj na ta način en hektar lahko pogozdimo od 3 do 5-krat hitreje v primerjavi z ročnim sajenjem,« je povedal Goran Ladišič, so-ustanovitelj Projekta O2.
Bombice iz semen
»Semenska bombica je sestavljena iz gline in šestih vrst semen, in sicer semen za dve vrsti javorja (maklen in trokrpi), dve vrsti lipe (malolistna in velikolistna lipa), koprivovec in cer.
V naravi je mladih drevesc na hektar več tisoč, upajmo, da bo tudi rezultat današnje akcije takšen. Rezultate bomo seveda spremljali in ovrednotili,« je obrazložil Boštjan Košiček, vodja območne enote Sežana, Zavod za gozdove Slovenije.
Poleg sajenja z brezpilotnimi letalniki je bila v okolici kraške vasi Temnica organizirana tudi ročna saditev, s katero so dodatno posadili še 200 sadik koprivovca (Celtis Australis). Takšna akcija pogozdovanja sicer ni prva, saj so jo v preteklosti že izvedli. Tokratna, ki jo bodo izvedli v okolici vasi Temnica, poteka pod okriljem podjetja Radenska Adratic. V njej bodo odvrgli sadike avtohtonih drevesnih vrst, pri čemer bo sodelovalo tudi podjetje Projekt O2, ki se ukvarja s sadnjo s pomočjo dronov. Kot so sporočili iz omenjenega podjetja, takšna sadnja omogoča tri do petkrat hitrejše rezultate, kot jih dajejo tradicionalne metode. V akciji na težje dostopna območja odvržejo bombice, ki vsebujejo mešanico semena, droni pa jih razpršijo po območju.
Kot je v pogovoru za STA julija ob drugi obletnici požara povedal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar, so v dveh letih že pogozdili okrog 45 hektarjev površin, v obnovo gozdov pa vložili skoraj pol milijona evrov. Ob tem pričakujejo, da se bo po naravni poti obnovilo približno 2000 hektarjev gozdov.
Sanirajo tudi ostala območja
Poleg obnove gozdov v občinah, ki jih je prizadel veliki požar, aktivno sanirajo tudi ostala območja. Tako v omenjeni občini kot tudi v občinah Komen in Renče-Vogrsko nameravajo postaviti več hidrantov in urediti protipožarne poti, občina Renče-Vogrsko pa načrtuje tudi dve izvenletališki pristajališči. V občini Miren-Kostanjevica so sicer tudi že delno sanirali prizadeto občinsko infrastrukturo. Med drugim so asfaltirali cesto med Kostanjevico na Krasu in Koriti na Krasu in uredili cesto na Trstelj.
Kot je julija še povedal Humar, so Na Zavodu za gozdove Slovenije obnovo poškodovanega gozda s sadnjo začeli že konec leta 2022. Največ obnovitvenih del so izvedli v občinskih in državnih gozdovih, manjši delež pa v zasebnih.