Mestni svet Gorice je na ponedeljkovem zasedanju zavrnil predlog svetnice Eleonore Sartori in večjega dela levosredinskih svetnikov o odvzemu naziva častnega meščana fašističnemu voditelju Benitu Mussoliniju. Po besedah župana Rodolfa Ziberne bi odvzem naziva pomenil brisanje zgodovine.
Kot je dejal župan, je Mussolini sicer odgovoren za vzpostavitev avtoritarnega režima v Italiji po letu 1922, ki je nato poskrbel za “dve desetletji negacije svobode, nasilja in krivic”, poroča časnik Primorski dnevnik.
A ob tem je izpostavil, da se je v preteklosti že več drugih županov Gorice, tudi levosredinskih, izreklo proti odvzemu naziva Mussoliniju, rekoč da bi to pomenilo brisanje zgodovine, ki je ni mogoče spremeniti.
Opozicijo je tudi obtožil, da je pobuda zgolj pretveza, s katero poskuša ovirati sodelovanje mesta z Novo Gorico v okviru Evropske prestolnice kulture prihodnje leto.
Kdo je na napačni strani zgodovine?
Na zavrnitev pobude se je odzval državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan, ki je pozdravil vložitev pobude in potezo 11 svetnikov, ki so jo podprli, so sporočili z ministrstva. Proti pobudi jih je medtem glasovalo 19.
»Leta 1924, ko je bil častni naziv podeljen, je za mesto uradno obstajalo eno samo poimenovanje. Enako je veljalo tudi za jezik in identiteto desettisoče Primorcev in Primork, ki so po rapalski pogodbi obtičali na italijanski strani meje. Postali so žrtve brutalnih politik represije in poitalijančevanja ter bili med prvimi prebivalci Evrope, ki so na svoji koži spoznali, kaj pomeni fašizem. Leto dni kasneje je častni meščan Mussolini razglasil fašistično diktaturo in dokončno poslal Italijo na pot v drugo svetovno vojno, s tem pa tudi celotno Evropo,« je poudaril in dodal, da nekateri politiki v Gorici tega očitno še danes ne razumejo.
»Tu ne gre za vprašanje, kdo je na čigavi strani meje, ampak kdo je na napačni strani zgodovine. Slovenski in jugoslovanski ter italijanski partizani so sodelovali in skupaj porazili zlo fašizma v Evropi. Odtlej generacije sosedov na obeh straneh meje bivajo v miru. Čez nekaj mesecev se začne Evropska prestolnica kulture 2025, skupni projekt obeh mest, ki nosi natanko to sporočilo sožitja in sobivanja. Zato pozdravljamo odločitev goriške občinske svetnice Eleonore Sartori, ki je predlagala pobudo, prav tako pozdravljamo 11 mestnih svetnikov, ki so pokazali pokončno držo. Enkrat smo namreč skupaj že porazili fašiste. In ne bomo dopustili, da v 21. stoletju njihove slabe kopije relativizirajo zgodovino, ki je povzročila toliko gorja – in ki je bila premagana z napori množic na obeh straneh meje,« je še izpostavil Marko Rusjan.