Raziskava, ki jo je izvedel angleški Royal Veterinary College, je razkrila precejšnje razlike v pričakovani življenjski dobi različnih pasem psov. Medtem ko nekatere pasme, kot je Jack Russell terier, živijo do 12 let in več, imajo druge pasme bistveno krajšo življenjsko dobo.
Pasme s kratkimi gobčki
Med pse z najkrajšo življenjsko dobo sodijo pasme psov s kratkimi gobčki, ki zaradi specifičnih morfoloških značilnosti, kot je ploski obraz, pogosteje trpijo za zdravstvenimi težavami. In katere pasme psov živijo manj od drugih?
Francoski buldog (4,53 leta)
Francoski buldog ima izjemno kratko pričakovano življenjsko dobo, predvsem zaradi svojih značilnosti, ki vključujejo plosk obraz in ozke dihalne poti, kar tem psom lahko povzroča resne dihalne težave.
2. Angleški buldog (7,39 leta)
Angleški buldogi so znani po kratkem gobčku, ki jim otežuje dihanje, poleg tega pa so nagnjeni k težavam s sklepi in srcem. Tudi ta pasma, kljub priljubljenosti, običajno živi manj dolgo.
3. Mops oziroma Pug (Carlino) (7,65 leta)
Mopse pogosto pestijo težave z dihanjem, očmi in hrbtenico. Njihova prisrčna oblika glave prinaša veliko tveganj za zdravje in vodi v krajšo življenjsko dobo.
4. Ameriški buldog (7,79 leta)
Ameriški buldogi imajo zaradi svoje zgradbe telesa težave z dihali in sklepi, kar vpliva na njihovo splošno zdravje in življenjsko dobo.
5. Čivava oziroma Chihuahua (7,91 leta)
Čeprav čivava ni brahicefalična pasma, njihova majhnost in krhkost prinašata določena zdravstvena tveganja, ki lahko skrajšajo njihovo življenjsko dobo, še posebej ob nepravilni skrbi in vzreji.