Semir Osmanagić v Izoli o bosanskih piramidah

Izolska knjižnica letos še ni bila tako polna kot sinoči. Veliko zanimanje med Izolani in Izolankami je vzbudil prihod moškega, ki je odkril »piramide v Bosni«. Njegovo ime je Semir Osmanagić.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Verjetno ste že slišali kaj o tako imenovanih bosanskih piramidah. Leta 2005 jih je odkril Semir Osmanagić, nato pa je kmalu svetu predstavil svoje odkritje. Kmalu zatem je Osmanagić ustanovil Fundacijo arheološki park: Bosanska piramida Sonca. Od takrat je minilo že skoraj 20 let – Visoko je postalo destinacija, ki jo obiskujejo ljudje z vsega sveta, pa tudi mnogi znanstveniki, arheologi, novinarji in drugi, ki jih zanima ta »mistična« zgodba.

V okviru svojih predavanj po Sloveniji je Semir Osmanagić 13. novembra obiskal Izolo. Predavanje je potekalo v Mestni knjižnici Izola, čitalnica pa je bila premajhna za vse obiskovalce, ki jih je prihod tega kontroverznega avtorja pritegnil v slovensko Istro.

Med predavanjem je Semir Osmanagić predstavil tudi svojo novo knjigo z naslovom Moj pogovor z umetno inteligenco – bosanske piramide. Obiskovalci so lahko izvedeli več o piramidah, njihovem namenu in pomenu, o energijah in frekvencah. Semir je, kot je povedal, v Izoli že gostoval trikrat. Po drugi strani pa je velik del obiskovalcev sinočnjega predavanja že obiskal bosanske piramide.

Po trditvah avtorja je Bosanska piramida največja piramida na svetu – s svojo višino 220 metrov je celo večja od Keopsove piramide. Prav tako starost, o kateri govori Osmanagić, presega vse doslej znane zgodovinske podatke. Starost podzemnega labirinta Ravne, katerega starost so določali s kar šestimi različnimi radiokarbonskimi analizami, ocenjujejo na približno 35.000 let.

bosanske piramide semir osmanagić v izoli

Čeprav njegove trditve in raziskave niso bile priznane s strani znanstvenih institucij, pa so bile njegove raziskave o »bosanskih piramidah« večkrat kritizirane s strani arheologov, geologov in drugih strokovnjakov, ki menijo, da so te formacije naravne geološke strukture, ne pa človeško zgrajene piramide.

Tako je predavanje izgledalo včeraj zvečer: